Пофалби од Гутереш за ратификацијата на Преспанскиот договор

Од:

Генералниот секретар на ОН Антонио Гутереш ја пофали денеска Грција за ратификацијата на Договорот за ставање крај на 27-годишниот спор со Македонија, оценувајќи притоа дека тој чекор ќе помогне во промоцијата на напорите за постигнување на помирување и надвор од Европа.

Портпаролот на заменикот на Генералниот секретар на ОН Фарах Хак, истакнал дека Гутереш се радува на завршувањето на процесот предвиден со Договорот, кој, како што вели, е испреговаран под покровителство на ОН.

Тој наведува и дека Генералниот секретар ги пофалил и раководствата на двете земји поради овој договор, кој, како што потенцирал, ќе го зајакне мирот и стабилноста во регионот и ќе ги поттикне напорите за помирување во Европа и во светот.

Грчкиот Парламент вчера го ратификуваше Договорот од Преспа со 153 гласови за, еден воздржан и 146 против.

Би можело да ве интересира

ОН: Само половината од жените во светот носат одлуки за своето здравје

Ана Ололовска

ОН бара ослободување на мигрантите и бегалците од затворите

Ана Ололовска

СБ на ОН првпат во историјата ќе гласа преку електронска пошта

Ана Ололовска

СБ на ОН парализиран за време на пандемијата со новиот коронавирус

Предраг Петровиќ

ОН: Карантинот ја зголемува опасноста од семејно насилство

А1он

Гутереш побара укинување на санкциите за време на пандемијата со Ковид-19

Ана Ололовска