guteres

Свет

ОН предупредува на „опасна епидемија од дезинформации“

А1он
Пандемијата Ковид-19 предизвика „опасна епидемија на дезинформации“, предупреди денеска генераниот секретар на ОН Антонио Гутереш, но не наведе конкретни случаи на земји или медиуми. „Во
Свет

Гутереш го поздрави договорот меѓу САД и талибанците

А1он
Генералниот секретар на ОН Антонио Гутереш денеска истакна дека договорот меѓу САД и Талибанците е значаен чекор кон постигнување трајно политичко решение во Авганистан, потенцирајќи
Свет

Гутереш бара крај на кошмарот во Идлиб, реагираат и други државници

А1он
Генералниот секретар на ОН Антонио Гутереш повика да запре „сега и веднаш“ „хуманитарниот кошмар“ во сириската провинција Идлиб, но не онајави никаква иницијатива за прекин
Свет

Гутереш: Граѓанска војна во Либија ќе предизвика хуманитарен кошмар

А1он
Генералниот секретар на ОН Антонио Гутереш денеска ја повика меѓународната заедница итно и решително да реагира со цел да се спречи граѓанска војна од големи
Свет

Гутереш: УНЕСКО има централна улога во одбраната на мултилатерализмот

А1он
Генералниот секретар на Обединети нации, Антонио Гутереш ја пофали улогата на УНЕСКО во одбраната на мултилатерализмот во светот кој има според него пет главни „поделби“,
Свет

Антонио Гутереш е добитник на Карловата награда

А1он
Генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш е годинешен добитник на престижната меѓународна Карлова награда за придонес во европското единство, соопштено е од канцеларијата во германскиот
Македонија

Пофалби од Гутереш за ратификацијата на Преспанскиот договор

А1он
Генералниот секретар на ОН Антонио Гутереш ја пофали денеска Грција за ратификацијата на Договорот за ставање крај на 27-годишниот спор со Македонија, оценувајќи притоа дека
Свет

Гутереш: Мораме да им покажеме на луѓето дека се грижиме за нив

А1он
Генералниот секретар на Обединетите нации, Антонио Гутереш изјави денеска дека противниците на глобализмот не треба да бидат означени само како „националисти или популисти или нешто