guteres

Свет

Гутереш ги повика Израел и Хамас да постигнат договор за прекин на огнот во Газа

А1он
Генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш ги повика израелската влада и Хамас да постигнат договор за прекин на огнот во Појасот Газа, додека преговорите за
Свет

Гутереш: Убиството на повеќе од 100 Палестинци во Газа бара ефективна независна истрага

А1он
Генералниот секретар на Обединетите нации Антонио Гутереш денеска изјави дека убиството на повеќе од 100 луѓе кои чекале хуманитарна помош во Газа е ситуација која
Свет

Шефот на ОН: Палестинската агенција за бегалци е столбот на хуманитарниот одговор во Газа

А1он
Генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш, ја опиша агенцијата на ОН за палестински бегалци (УНРВА) како „рбетот на целиот хуманитарен одговор во Газа“ и апелираше
Свет

Гутереш: Правото на Палестинците да градат сопствена држава мора да биде признаено од сите

А1он
Правото на палестинскиот народ да изгради своја држава мора сите да го признаат, изјави денеска генералниот секретар на Обединетите нации Антонио Гутереш на самитот на
Свет

Гутереш го искористи специјално овластување – бара Советот за безбедност на ОН да побара итен прекин на огнот во Газа

А1он
Генералниот секретар на Обединетите нации, Антонио Гутереш денеска употреби ретко користена специјална моќ за да го предупреди Советот за безбедност на претстојната „хуманитарна катастрофа“ во
Свет

Шефот на ОН го налути Израел со изјавата за Хамас: „Итно поднеси оставка“

А1он
На состанокот на Советот за безбедност на Обединетите нации во Њујорк, генералниот секретар Антонио Гутереш изјави дека „нападот на Хамас врз Израел на 7 октомври
Свет

Нови тајни документи: САД го шпионирале шефот на ОН, неговите разговори беа објавени

А1он
Американската влада верува дека генералниот секретар на ОН е премногу подготвен да ги задоволи руските интереси, покажуваат новообјавените тајни документи на Пентагон. Документите покажуваат дека
Свет

(ВИДЕО) Гутереш: На светот му се заканува ураган од петта категорија

А1он
Светот „гледа во очи на ураган од категорија 5“, изјави во Давос генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш. Во својот говор пред светските лидери на
Свет

Гутереш изрази загриженост поради забраната жените во Авганистан да студираат на универзитети

А1он
Генералниот секретар на Обединетите нации (ОН) Антонио Гутереш изрази длабока загриженост поради одлуката на талибанците да им забранат на жените да студираат на универзитети во
Свет

Гутереш потврди: Продолжен е договорот за извоз на жито од црноморските пристаништа

А1он
Генералниот секретар на ОН Антонио Гутереш денеска потврди дека сите страни се согласиле да го продолжат договорот за извоз на жито од пристаништата во Црното