Пајат: Договорот од Преспа придонесува за безбедноста и просперитетот на регионот

Од:

Договорот од Преспа придонесува за безбедноста и просперитетот на регионот и претставува пресвртна точка за Грција, која е фактор за стабилноста во регионот.

Ова денеска го изјави американскиот амбасадор во Грција Џефри Пајат, во рамки на Атинскиот енергетски форум 2019, прашан за Договорот од Преспа, објави „Катимерини“.

Во однос на изјавите на опозицискиот лидер Кирјакос Мицотакис за Договорот од Преспа, амбасадорот Пајат, рече дека тие се охрабрувачки. Според Пајат, неговата политика е дека тој може да не се согласува со договорот, но ќе продолжи понатаму.

Би можело да ве интересира

Грчките медиуми за членството на земјава во НАТО

Предраг Петровиќ

Бегалците и мигрантите си заминаа од грчко- турската граница кај Еврос

А1он

Во Грција казнети над 4000 граѓани за непотребно движење, и една компанија за антисептици поради профитерство

Ана Ололовска

СИРИЗА: Грчката Влада одвои 11 милиони евра за информативна кампања за коронавирусот

Ана Ололовска

Мицотакис: Деветте земји што бараат издавање на корона – обврзница претставуваат 57 отсто од БДП на еврозоната

Ана Ололовска

„Катимерини“: Мигрантите го празнат импровизираниот камп на грчко – турската граница

Ана Ололовска