Пендаровски го прими известувањето за оставката на Заев

Од:

Претседателот Стево Пендаровски прими формално известување од Собранието дека е констатирана оставката на премиерот Зоран Заев, која повлекува оставка на целата Влада, информираат за МИА од Кабинетот на шефот на државата.

dobivaj vesti na viber

Собранието на Република Северна Македонија денеска на седница ја констатира оставката на премиерот Зоран Заев.

Откако известувањето за оставката е доставено до Кабинетот на Пендаровски, според член 90 од Уставот, претседателот на државата е должен во рок од десет дена да го довери мандатот за состав на Влада на кандидат на партијата, односно партиите што имаат мнозинство во Собранието.

Мандаторот во рок од 20 дена од денот на доверувањето на мандатот, на Собранието му поднесува програма и го предлага составот на Владата.

На предлог на мандаторот и врз основа на програмата, Владата ја избира Собранието со мнозинство гласови од вкупниот број пратеници.

Се очекува парламентарното мнозинство за мандатар да го предложи новиот лидер на СДСМ и актуелен заменик-министер за финансии Димитар Ковачевски.

По добиениот мандат Ковачевски во првата половина на следниот месец до Собранието би требало да ги достави програмата и предлогот за состав на новиот владин кабинет, по што би следувало избор на неговата влада на собраниска седница.

Би можело да ве интересира

Заменик градоначалничката на Град Скопје поднесе оставка

Горан Наумовски

Парламентарното мнозинство потпиша иницијатива за разрешување на Мило Ѓукановиќ

А1он

ВИДЕО: Пендаровски и оддаде последна почит на Кралицата Елизабета

Катерина Павлова-Николовска

Шведската премиерка Магдалена Андерсон поднесе оставка

А1он

Пендраовски -Бегај: Трансформација на двете општества и доследно спроведување на европските реформи

Катерина Павлова-Николовска

ВИДЕО: Пендаровски го пречека италијанскиот претседател Серџо Матарела