bojko borisov

Регион

Борисов е во стабилна здравствена состојба

А1он
Лекарот и раководител на Универзитетската болница во Софија, проф.Асен Балтов изјави дека состојбата на бугарскиот премиер е стабилна, а информацијата била претходно потврдена од неговите
Регион

Вучиќ до Борисов: Драг пријателе, ти посакувам брзо и целосно закрепнување и многу сила!

А1он
Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, му посака брзо закрепнување на бугарскиот премиер, Бојко Борисов, кој претходно објави дека е позитивен на Ковид-19. „Драг пријателе, ти
Регион

Борисов позитивен на коронавирус

А1он
Бугарскиот премиер Бојко Борисов денеска на својот Фејсбук профил објави дека е позитивен на коронавирусот. „Иако РЗИ официјално го укина мојот карантин, уште во петокот
Регион

Бојко Борисов во изолација откако бил во контакт со заразен заменик-министер

А1он
Бугарскиот премиер Бојко Борисов денеска соопшти дека е во самоизолација затоа што бил во контакт со заменик-министерот за градежништво Николај Нанков, кој е позитивен на
Регион

Борисов: Заедно со Меркел го поддржуваме патот на земјите од Западен Балкан кон ЕУ

А1он
Бугарскиот премиер Бојко Борисов на Фејсбук објави дека тој и германската канцеларка Ангела Меркел ги поддржуваат земјите од Западен Балкан на патот кон ЕУ. –
Регион

Борисов: Важно е за време на пандемијата да има вакцина за секого и таа да биде со прифатлива цена

А1он
„Европската комисија даде свои насоки за коронавирусот. Во врска со темата за вакцина,  јас сум многу задоволен од постапките на ЕК, бидејќи е многу важно
Македонија

Манушев: Заев и Борисов ќе најдат решение за недоразбирањата

А1он
Премиерите на Бугарија и на Македонија, Бојко Борисов и Зоран Заев се убедени дека во следните денови ќе се најде решение за споровите меѓу двете
Македонија

Неевропски условувања од Софија за старт на преговорите со ЕУ

А1он
Македонија се уште е во исчекување на јасна потврда од Бугарија за поддршка за старт на преговорите со ЕУ, односно одржувањето на Меѓувладината конференција за
Регион

Борисов: Додатокот за пензионерите ќе важи додека трае пандемијата

Горјан Грнчаровски
„Сè додека трае пандемијата, пензионерите ќе добиваат додаток од 50 лева (25 евра) месечно, а понатаму ќе има индексирање на пензиите“, изјави бугарскиот премиер Бојко
Македонија

Заев телефонски разговарал со Борисов за неговата претстојна посета на Бугарија

А1он
Македонскиот премиер Зоран Заев и бугарскиот Бојко Борисов, денеска телефонски разговараа за повеќе области на соработка меѓу двете земји. „Во фокусот на разговорот беше Берлинскиот