bojko borisov

Македонија

(Видео) Заев: Во јуни може да ги почнеме преговорите со ЕУ

А1он
Македонија во јуни може да ги почне преговорите со Европската унија, порача денеска премиерот Зоран Заев кој е во посета на Софија, каде оствари средба
Македонија

ВИДЕО: Започна официјалната средба на Заев и Борисов во Софија

А1он
Во Софија започна официјалната средба меѓу двајцата премиери, Зоран Заев и Бојко Борисов. На средбата како што претходно беше најавено двајцата премиери ќе разговараат за
Регион

Борисов: Ја откажавме средбата со Иванов, за да не се мешаме во внатрешните работи на нашиот сосед

А1он
Средбите на бугарскиот премиер Бојко Борисов и бугарската министерката за надворешни работи Екатерина Захариева со македонскиот претседател Ѓорге Иванов, кој е во официјална посета на
Регион

Бојко Борисов ја откажал средбата со Ѓорге Иванов

А1он
Бугарскиот премиер, Бојко Борисов, ја откажал средбата со македонскиот претседател, поради како што наведува бугарскиот весник „24 часа“, „арогантното однесување на Ѓорге Иванов“. Бојко Борисов
Македонија

Борисов в понеделник со Заев на одбележувањето 75. години од депортацијата на македонските Евреи

А1он
Во рамки на одбележувањето на 75. години од Холокаустот на македонските Евреи, в понеделник во Скопје ќе присуствува и бугарскиот премиер Бојко Борисов. Како што
Македонија

Франција го поздравува потпишувањето на Договорот за пријателство

А1он
Франција го поздравува потпишувањето на Договорот за пријателство, добрососедство и соработка што премиерите на Поранешната Југословенска Република Македонија (ПЈРМ) и на Бугарија, Зоран Заев и
Македонија

ВИДЕО: Заев и Борисов заедно се поклонија на гробот на Гоце Делчев

А1он
Да го помириме минатото и сегашноста заради идината на Македонија. Да се обединиме заради заедничките стартешки цели кои се од исклучителна важност за иднината на
Македонија

Заев и Борисов заедно ќе се поклонат на гробот на Гоце Делчев

А1он
Премиерите на Македонија и на Бугарија, Зоран Заев и Бојко Борисов денеска на македонскиот државен и национален празник – Денот на Републиката, заедно ќе положат