bojko borisov

Регион

Борисов: Радев се скара со сите соседи и се замрази со Македонија и Албанија

А1он
Поранешниот бугарски премиер и лидер на ГЕРБ, Бојко Борисов го обвини претседателот и кандидат за втор мандат Румен Радев, дека само за една недела успеал
Регион

Борисов: ЕУ ќе ја понижи Бугарија со зелено светло за Македонија и сето тоа е поради лошата надворешна политика на Радев

А1он
ЕУ ќе ја понижи Бугарија со цел Северна Македонија да добие зелено светло за почеток на преговорите и сето тоа е поради неуспешната надворешна политика
Македонија

Борисов: За Бугарија да ја поддржи Македонија, бугарското малцинство треба да биде во Уставот

А1он
За Бугарија да ја поддржи Северна Македонија, бугарското малцинство мора да биде впишано во Уставот на државата, вели лидерот на бугарската партија ГЕРБ и поранешен
Регион

Борисов во Љубљана оствари средби со премиерите на Словенија, Хрватска ,Грција и Австрија

А1он
Поранешниот бугарски премиер Бојко Борисов денеска во Љубљана се сретна со премиерите на земјите од ЕУ во Југоисточна Европа, Словенија, Хрватска, Грција, како и Австрија,
Македонија

(ВИДЕО) Средба Заев-Борисов: Ако не најдеме решение – генерации Бугари и Македонци ќе се мразат едни со други

А1он
Премиерот Зоран Заев, кој денеска е во посета на Софија, утрово се сретна со раководството на партијата ГЕРБ и со нејзиниот претседател Бојко Борисов. На
Регион

Борисов: Членството на Македонија и Албанија во ЕУ е стратешка цел на Бугарија

А1он
Стратешка цел на Бугарија е членство на Северна Македонија и Албанија во Европската Унија, изјави денеска поранешниот бугарски премиер и лидер на Граѓани за европски
Регион

Борисов поднесе оставка пред новоизбраните пратеници

А1он
Премиерот на Бугарија, Бојко Борисов поднесе оставка пред новоизбраното 45-то Национално собрание на раководениот од него Совет на министри. Такво соопштение објавија медиумите во Софија
Регион

Борисов: Во Бугарија нема македонско малцинство, Македонците се насила преобратени Бугари

А1он
Единствена држава, која би сакала да почне преговори за приклучување кон ЕУ со Северна Македонија, дури и повеќе од Германија е Бугарија, но за мене
Регион

Борисов: Фотографиите од мојата спална соба се земени со методи на КГБ

А1он
Бугарскиот премиер Бојко Борисов во интервју за германскиот весник „Франкфуртер алгемајне цајтунг“ истакна дека е мета на напади поради неговата борба против олигарсите, неговиот успех