Борисов: Ние кажавме кои се нашите услови за ЕУ-интеграцијата на Северна Македонија

Од:

Ние кажавме кои се нашите услови за Република Северна Македонија да биде примена во Европската унија, изјави бугарскиот премиер Бојко Борисов на министерскиот совет вечерва по Самиот ЕУ-Западен Балкан, пренесува БГНЕС.

Борисов потсетил дека Бугарија прва не поддржа за НАТО, додавајќи:

– Што да им кажеме на крајот, дека сме Македонци? Ние ги сакаме, ги почитуваме и би им дал најбратски совет – да не си поставуваат невозможни услови, рекол Борисов, пренесува БГНЕС.

Најпријателски, посочил Борисов, им кажуваме да се држат до тој пат.

Би можело да ве интересира

Бојко Борисов во изолација откако бил во контакт со заразен заменик-министер

Жарко Настоски

Интензивни контакти со ЕУ, Заев верува дека ќе се најде решение со Бугарија

Ана Ололовска

Вархеји: Односите со Западен Балкан се наш приоритет

Ана Ололовска

Изгласана резолуција за дигитална еднаквост во образованието во ЕУ

Ана Ололовска

Меѓувладина конференција до крајот на годинава – очекуваат Заев и Мишел

Ана Ололовска

„Вечерњи лист“: Бугарија го користи членството во ЕУ за негирање на македонскиот идентитет

Ана Ололовска