Борисов: Цела Европа сака да даде перспектива на Скопје и Тирана

Од:

Имаме ретка шанса, цела Европа сака да даде перспектива на Република Северна Македонија и Албанија и воопшто на Западен Балкан. Но, се повеќе расте чувството дека колегите таму не сфаќаат колку е важен моментот и оти секој внатрешнополитички настан нема никакво значење за овие земји, ако се пропушти овој момент.

Ова денеска го изјави бугарскиот премиер Бојко Борисов во Минхен, каде учествува на Минхенската безбедносна конференција.

– Го кажувам ова со тага и секако со доза на оптимизам дека ме сфатија, додаде тој.

Борисов наведе дека Бугарија стои стабилно во регионот и е барана земја за инвестиции. Во однос на визите на бугарските граѓани за САД, тој рече дека американскиот претседател Доналд Трамп презел обврска за укинување на визите.

– Да видиме како ќе се развиваат изборите во САД. Ако тој биде реизбран, процесот за укинување на визите сигурно ќе го довршиме до крај, рече бугарскиот премиер.

Би можело да ве интересира

Монтчалин: Поради коронавирусот под прашање се доведува опстанокот на Европската унија

Ана Ололовска

Ципрас му честитал на Заев за членството во НАТО и одлуката за почеток на преговори со ЕУ

А1он

ЕКФР: Кризата овозможи Вучиќ да ги засили нападите врз ЕУ

Нова порака на Лагард за лидерите во ЕУ: Работете поинтензивно за да се ублажи влијанието на Ковид-19 врз економиите

А1он

Андреас Шидер: Стартот на преговорите со С. Македонија е сигнал за единство во овие тешки времиња

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Пендаровски: Заслуживме ново поглавје во остварување на стратешките цели

Ана Ололовска