ВИДЕО: Започна официјалната средба на Заев и Борисов во Софија

Од:

Во Софија започна официјалната средба меѓу двајцата премиери, Зоран Заев и Бојко Борисов.

На средбата како што претходно беше најавено двајцата премиери ќе разговараат за развојот на соработката во разни сектори, проекти во областа на инфраструктурата и транспортот, како и спроведувањето на Договорот за пријателство, добрососедство и соработка.

Премиерот Заев ја предводи владината делегација од Република Македонија во официјална работна посета на Република Бугарија, во која се и министерот за култура, Асаф Адеми, како и националниот координатор за култура, Роберт Алаѓозовски.

Би можело да ве интересира

Архиепископот г.г. Стефан на средба со Заев изрази благодарност за писмото до партијархот Вартоломеј

А1он

Борисов: Бугарија соодветно реагира на заканата од Ковид-19, мерките делуваат

Горјан Грнчаровски

Мицевски: Заев јавно се заканува на опозициски пратеници

А1он

Заев му пиша на цариградскиот патријарх: Православниот народ во нашата земја заслужува автокефална црква

А1он

Борисов: Поделбата не е успешна формула во политиката

Горјан Грнчаровски

Заев-Ципрас: Договорот од Преспа решава многу повеќе од само спорот со името

А1он