makedonija bugarija dogovor

Македонија

Стоилковски: Заев да каже што точно понудил како решение во Софија

А1он
Цел ден измина, а Зоран Заев и СДСМ директно не се оградија од деталите напишани и опишани во бугарските медиуми, а се однесуваат на средбите
Македонија

Холандија го поддржува португалскиот предлог за надминување на проблемот со Бугарија

А1он
Холандија го поддржува португалскиот предлог за надминување на проблемот со Бугарија, истакнала министерката за надворешни работи Сигрид Кааг на средбата со шефот на македонската дипломатија
Македонија

Нема потреба од нов договор со Бугарија, смета Заев

А1он
Премиерот Зоран Заев денеска повтори дека нема потреба од нов договор со Бугарија бидејќи постоечкиот е одличен. Појаснувајќи ја својата неодамнешна изјава дека за решавање
Македонија

Крстевски: Архивите на Бугарија и Северна Македонија заедно ќе објават документи за истакнати личности

А1он
Архивите на Северна Македонија и Бугарија согласно Договорот за соработка меѓу двете институции, заедно ќе објават документи за истакнати историски личности, а изборот ќе го
Македонија

Ѓорѓиев: Имаме различно толкување на терминот „заедничка историја“

А1он
Имаме различно толкување на терминот „заедничка историја“ кој е содржан во Договорот за добрососедство. Најдиректно кажано колегите од Бугарија со тоа сакаат да промовираат некаква
Македонија

Георгиев: Не е работа на комисијата да каже што е Гоце Делчев

А1он
Доколку мешовитата македонско-бугарска Комисија за историски прашања продолжи да инсистира во нејзината работа да се утврди и да се напише на документ дека Гоце Делчев
Македонија

Интервју со Ангел Димитров: Бугарија не била фашистички окупатор, армијата ја пречекале со цвеќиња

Ана Василевска
Првиот човек на бугарската страна од мешовитата македонско-бугарска комисија за историски и образовни прашања Ангел Димитров, за А1он објаснува дека „пеглањето“ на историјата напредува „чекор
Македонија

Македонските и бугарските историчари денеска ќе разговараат за Делчев

А1он
Седмиот состанок на мешовитата македонско бугарска експертска комисија продолжува денеска во Софија со расправа за ликот и делото и можностите за заедничко чествување на Гоце
Македонија

ВИДЕО: Започна официјалната средба на Заев и Борисов во Софија

А1он
Во Софија започна официјалната средба меѓу двајцата премиери, Зоран Заев и Бојко Борисов. На средбата како што претходно беше најавено двајцата премиери ќе разговараат за