dogovor

Свет

Хамас: САД вршат притисок да го прифатиме договорот со Израел

А1он
Високиот функционер на милитантната група Хамас, Сами Абу Зухри, денеска изјави дека американскиот државен секретар Ентони Блинкен врши притисок врз Хамас да ги прифати барањата
Видео Македонија

(ВИДЕО) Рустеми: Не ме викнале на распит за надзорот на „Бехтел и Енка“, стојам на располагање на обвинителството

Обвинителството за гонење на организиран криминал и корупција уште нема го нема повикано директорот на Јавното претпријатие за државни патишта, Ејуп Рустеми на распит, иако
Македонија

(ВИДЕО) Рокот за договор помеѓу Владата и ВМРО-ДПМНЕ е до првото гласање за отворање на Уставот

Орце Костов
Министерот за надворешни работи, Бујар Османи од Преспа Форум во Струга откри дека рокот кој му е даден на ВМРО-ДПМНЕ да размисли дали ќе гласа
Македонија

Ковачевски: „Бехтел и Енка“ не сакаат договорот да биде достапен на пошироката јавност

Орце Костов
Премиерот Димитар Ковачевски рече дека Владата го крие договорот со „Бехтел и Енка“ затоа што инвеститорот побарал одредени делови од договорот да бидат деловна тајна
Свет

Во Доха потпишан мировен договор со бунтовничките групи

А1он
Во Доха денеска беше потпишан мировен договор помеѓу преодните власти на Чад и бунтовничките групи, пред широкиот дијалог за национално помирување што ќе се одржи
Регион

Абазовиќ: Со потпишувањето на Темелниот договор се врти нов лист, градиме општество на еднаквост

А1он
Црногорскиот премиер, Дритан Абазовиќ, денеска, по потпишувањето на Темелниот договор со СПЦ изјави дека му е чест и задоволство што со денешното потпишување на договорот
Регион

Владите на САД, Косово и Србија номинирани за Нобелова награда за мир

А1он
Шведскиот пратеник Магнус Јакобсон поднесе иницијатива за номинирање на владите на САД, Србија и Косово за Нобеловата награда за мир. Како што соопшти, тој бил
Регион

Гренел: Договорот ги оддалечува Србија и Косово од Русија и Кина, тоа е победа на Трамп

А1он
Односите меѓу Србија и Косово беа разгледани во Вашингтон во четвртокот и петокот, но клучните точки во документот за „економска нормализација“ за американската администрација се
Регион

Хоти најави косовска амбасада во Ерусалим и покрај протестите од Брисел

А1он
Косовскиот премиер Авдулах Хоти денеска изјави дека официјална Приштина ќе отвори амбасада во Ерусалим, согласно договорот со американскиот претседател Доналд Трамп, и покрај противењето на