dogovor

Свет

„Комерсант“: Русија им предложи на САД договор за „избегнување нуклеарна војна“

А1он
Русија им предложила на САД склучување на билатерален договор за избегнување на нуклеарна војна, но засега не добила никаков одговор на иницијативата, тврди московскиот весник
Свет

Меркел и Меј согласни околу важноста од уреден Брегзит

А1он
Британската премиерка Тереза Меј и германската канцеларка Ангела Меркел се согласија денеска во Берлин дека е неопходно да се обезбеди чисто, уредено излегување на Велика
Македонија

Следниот состанок на Македонско-бугарската комисија за историски прашања во Скопје

А1он
Мешовитата македонско-бугарска експертска комисија за историски образовни прашања формирана согласно Договорот за добрососедство ќе се состане повторно на 19 и 20 февруари во Скопје. Претставникот
Македонија

Заедничка седница на владите на Македонија и Бугарија на почетокот на декември

А1он
На почетокот на декември ќе биде одржана заедничка седница на владите на Македонија и Бугарија, што ќе се совпадне со пуштањето во употреба на дел
Македонија

Ѓоргиев: Целта не е промена на историјата, туку на учебниците

А1он
Задачата на заедничката бугарско-македонска комисија за историски и образовни прашања не е промена на официјалната историја, туку промена на напишаното во учебниците по историја од
Македонија

Бугарија доставила над 30 страници со забелешки за учебниците по историја во Македонија

А1он
Бугарија достави над 30 страници со забелешки на учебниците по историја во Македонија, изјави бугарската вицепремиерка и министерка за надворешни работи Екатерина Захариева. На пратеничко
Македонија

Борисов: Стискаме палци и ѝ посакуваме успех на Македонија

А1он
Договорот со Бугарија и Договорот со Грција отворија голема перспектива за Македонија, вели во разговор со дописничката на МИА од Атина, бугарскиот премиер Бојко Борисов
Македонија

Плевнелиев: Категорички сум против анекс на Договорот со Македонија

А1он
Поранешниот претседател на Бугарија и член на Охрдиската група за поддршка на Македонија за членство во НАТО, Росен Плевнелиев во интервју за „Блумбергтв.бг“ изјави дека
Регион

Димитров: Разговорите за спорните моменти од историјата ќе бидат тензични, но очекуваме резултати

А1он
Разговорите меѓу Бугарија и Македонија за спорните моменти од заедничката историја ќе бидат тензични, но очекуваме да постигнеме резултати, изјави професорот Ангел Димитров, кој е
Македонија

Стејт департментот за Реал. гр: Силно го поддржуваме Договорот од Преспа

А1он
Поддршка за Договорот од Преспа и негова комплетна имплементација изразил функционер од Стејт департментот во изјава за грчкиот информативен портал Реал.гр. На прашањето на дописникот