liderska

Македонија

Мицкоски: Заев бега од лидерска, менува ставови и најдобро е да си замине

А1он
Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски во видео обраќање го обвини премиерот Зоран Заев дека избегнува да зборува за проблемите кои ги мачат граѓаните и затоа
Македонија

Заев најави лидерска средба до крајот на годината, Мицкоски не сака неа да ја организира Пендаровски

А1он
Премиерот и претседател на СДСМ, Зоран Заев денеска најави одржување лидерска средба до крајот на годинава, истакнувајќи дека очекува неа да ја свика шефот на
Македонија

Проценка за нова вонредна состојба, очекувања за дијалог и исход за датум на избори

А1он
Владата до крајот на неделата, според најавите, треба да направи проценка дали е потребно прогласување нова вонредна состојба. Тековната вонредна состојба што трае 14 дена
Македонија

Заев: Изборите се утврдени, вонредната состојба завршува на 30 мај, изборите се на 21 јуни

Кристијан Ландов
По лидерската средба, лидерот на СДСМ, Зоран Заев, го окарактеризира Мицкоски како неодговорен и незрел, потенцирајќи дека досега не видел, политичар, вака да се плаши
Македонија

Мицкоски: 23 и 30 август и 13 септември ги предложивме за датуми за избори, цениме дека пандемијата тогаш ќе го намали интензитетот

Кристијан Ландов
Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, по средбата со лидерит на политичките партии кај претседателот Пендаровски, кажа дека предложил три датуми за избори, и тоа, 23
Македонија

Ахмeти е за датум за избори со консензус, Касами вели дека сакале избори во јуни

Кристијан Ландов
За лидерот на ДУИ, Али Ахмети, важно е да се има консензус од сите политички партии за одредување на датумот за претстојните избори, а пак,
Македонија

Села и Гаши: Ставовите на македонските партии беа далечни, датум за избори да се одреди со консензус

Кристијан Ландов
Лидерите на Алијанса за Албанците, Зијадин Села и на Алтернатива, Африм Гаши, посочија дека нема договор на лидерската средба бидејќи СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ не можеле
Македонија

СДСМ и ДУИ не го поддржуваат барањето на Мицкоски изборите да се одржат во септември

Кристијан Ландов
Предлогот на претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, изборите да се одржат на крајот од август, односно септември, не е прифатлив за лидерот на СДСМ, Зоран
Македонија

Мицкоски на лидерската бара избори на крајот од август или септември, а спорел документи кои се аргумент изборите да се одржат побрзо

Кристијан Ландов
Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, на лидерската средба која е во тек и се одржува кај претседателот Стево Пендаровски, ги спорел документите доставени од Комисијата
Македонија

Партиските лидери два часа разговараат за датумот за парламентарни избори

А1он
Во ист состав како и првиот пат, со мали промени кај партиската придружба, во вилата Водно лидерите на политичките партии во земјата разговараат за датум