(ВИДЕО) Ковачевски по четиричасовната лидерска средба: Отворена дискусија без заеднички заклучоци

Од:

После четири часа заврши лидерската средба за која премиерот Димитар Ковачевски истакна дека била отворена дискусија но без конкретни заеднички заклучоци.

– Пред нас стојат многу предизвици и затоа важна е деблокадата на Собранието за да се донесат важни реформи. Не смеема да дозволиме уставните измени да бидат пречка која сами ќе си ја поставиме. Да бидеме мудри и да го искористиме поволниот момент во ЕУ. Не е време за поделби. Ќе се формира собраниска група која ќе се грижи реформите да не стојат во место. Првиот приоритет е европскиот пат па интересите на политичките партии. Никој нема да биде кочничар – рече Ковачевски лидерската средба во Собранието која ја иницираше тој, а ја прифатија речиси сите политички партии.

На лидерската се дискутираше за европската иднина на Македонија и за потребата од политички и општествен консензус за уставни промени кои се услов за преговорите со ЕУ.

На средбата присуствуваа претседателот на Собранието, Талат Џафери, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицковски, на ДУИ, Али Ахмети, како и сите лидери на помалите политички партии, освен лидерот на Левица, Димитар Апасиев и претседателот на Движењето Беса.

Би можело да ве интересира

Следната недела средба меѓу Ковачевски и Мицкоски

Ана Ололовска

Мицкоски за евентуална лидерска: Премиерот да биде свесен за времето, непоминувањето на измените, ќе значи пад на владата

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Мицкоски: Мнозинство за уставни измени нема

Орце Костов

(ВИДЕО) Ахмети: Приоритет се уставните измени

Орце Костов

ВИДЕО: Во тек е лидерската средба меѓу претседателите на политичките партии

Горан Наумовски

Мицкоски ќе оди на лидерска: Промена на Уставот нема да има без јасни гаранции