(ВИДЕО) Мицкоски: Мнозинство за уставни измени нема

Од:

Лидерот на ВМРО ДПМНЕ, Христијан Мицкоски рече дека мнозинство за уставни измени во Собранието нема ниту по лидерската средба.

– Жалам што на лидерската средба не се зборуваше за енергетската криза, туку за она што ја интересира власта, уставни измени за дефокус од проблемите. Го поддржав и пратеникот Павле Трајанов да издејствуваме признавање на македонското малцинство, но немаше поддршка од другите. Ние сакаме Бугарија да ги почитува европските вредности. Македонците за ЕУ се откажаа многу во последните 30 години, а фрустрациите се големи. Јас имам два сина и не знам дали некој од нив ќе замине надвор од Македонија. Но сакам двајцата да останат и оттука да ја победуваат Европа и светот, истакна Мицкоски по лидерската средба во Собранието.

Тој додаде дека преговарчката рамка ваква каква што е не е вистинскиот пат кон Европа.

Би можело да ве интересира

Парламентарните и вториот круг од претседателските избори ќе се одржат на 8 мај, првиот круг од претседателските избори на 24 април

Предраг Петровиќ

Во тек е лидерската средба

Апасиев нема да оди на лидерска: Ден на жалост заради двојното убиство, не средба за датум за избори

А1он

Датумот за изборите, техничката влада, евроинтеграциите – теми на утрешната лидерска средба

(ВИДЕО) Рокот за договор помеѓу Владата и ВМРО-ДПМНЕ е до првото гласање за отворање на Уставот

Орце Костов

Ковачевски му понудил пет министерски места на Мицкоски оти не му важен резултатот од следните избори

Орце Костов