dzamija

Свет

Поради Ковид-19 се затвора џамијата Ал Акса во Ерусалим

А1он
Ерусалимската џамија Ал-Акса и муслиманското светилиште Купола на карпата ќе ги затворат своите врати за верниците, како мерка претпазливост против ширењето на коронавирусот, соопштија денеска
Свет

Нападот на џамијата во Осло полицијата го третира како обид за тероризам

А1он
Норвешката полиција соопшти дека вооружениот напад во џамија во предградието Осло е „обид за тероризам“. Полицијата соопшти дека првите наоди од истрагата посочиле дека напаѓачот
Видео Македонија

ВИДЕО: Ставена куполата на џамијата во Охрид, Заев вели дека не може да пушти булдожер

Додека премиерот Зоран Заев најавува дека со разговори меѓу граѓаните на Охрид и ИВЗ ќе се реши прашањето за тоа што ќе се прави со
Македонија

Минарето на охридската џамија доби нов кат, никој не смее да го сопре градењето

Кристијан Ландов
Минарето на Али-пашината џамија во Охрид и натаму се гради, без потребните дозволи. Охриѓани велат дека е кренат уште еден кат, а од зелената ограда
Македонија

Договорена е доградба на минарето во Охрид, Заев негира

Кристијан Ландов
Минарето на џамијата во охридската чаршија ќе се гради, а институциите ќе ги издадат потребните дозволи што недостигаат, дознава „А1 он“ од извори во локалното
Македонија

ИВЗ: Нема компромис за џамијата во Охрид, ние ќе градиме

Реставрацијата на Алипашината џамија во Охрид и изградбата на 32-метарското минаре за Исламската верска заедница е завршена работа. Градежните работи се во тек и нема
Свет

Глава од свиња оставена пред џамија во Франција

А1он
Работници, кои градат џамија во југозападниот дел на Франција, денеска пронајдоа отсечена свинска глава и животинска крв на влезот на објектот. Изградбата на џамијата во