Средниот век, Османлиската империја и Гоце Делчев теми на деветтата средба на Мешовитата македонско-бугарска комисија

Од:

Средниот век, Османлиската империја и евентуалното заедничко чествување на Гоце Делчев се темите за кои ќе разговараат членовите на Заедничката комисија меѓу Република Северна Македонија и Република Бугарија на деветтата средба, која ќе се одржи денеска и утре во Софија.

Средбата е продолжение на претходната, која се одржа во Охрид и на која се дискутираше по забелешките за учебниците по историја и усогласување на препораки како да се подобрат истите, како и за евентуалното заедничко чествување на Гоце Делчев.

На првиот работен ден, како што информираа од Комисијата, предвидено е да се продолжи со дискусијата за учебниците по историја за седмо одделение според македонскиот образовен систем и шести клас според бугарскиот образовен систем, односно историјата на средниот век и Османлиската империја.

На вториот ден од средбата предвидено е членовите на комисијата да дискутираат за евентуално заедничко чествување на Гоце Делчев.

Оваа средба е шеста и последна средба за оваа година. До сега, Заедничката комисија има одржано осум средби и препорачано на владите на двете држави заеднички чествувања на Св. Кирил и Методиј, Св. Климент, Св. Наум и Цар Самоил, како и препораки за подобрување на учебниците по историја за шесто одделение во Република Северна Македонија и петти клас во Република Бугарија кои се однесуваат на античкиот период од минатото.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Во Софија како да нема пандемија – илјадници навивачи на ЦСКА стуткани на трибините

Жарко Настоски

Љубчо Георгиевски во Софија се сретна со Захариева

Жарко Настоски

Заев не гледа причина да поднесе оставка доколку има бугарско вето

Жарко Настоски

Бугарскиот министер за здравство: Лекарите се преморени, исцрпени, а дел од нив и заразени

Жарко Настоски

Заев: Подобар договор од постоечкиот со Бугарија не можеме да постигнеме

Жарко Настоски

Бугарија бележи најголем број на починати од почетокот на пандемијата со Ковид-19

А1он