(ВИДЕО) Рустеми: Не ме викнале на распит за надзорот на „Бехтел и Енка“, стојам на располагање на обвинителството

Од:

Обвинителството за гонење на организиран криминал и корупција уште нема го нема повикано директорот на Јавното претпријатие за државни патишта, Ејуп Рустеми на распит, иако претходно од таму најавија дека сите инволвирани во изборот на надзорот на работата на автопатите на „Бехтел и Енка“ ќе бидат повикани да дадат исказ. Рустеми, кој е потписник на договорот „ИРД Инженеринг“ да биде надзор, во интервју за А1он вели дека ќе соработуваат со обвинителството и дека кога ќе го повикаат, тој ќе отиде на распит.

„Ако не повикаат на распит, ние сме подготвени да одиме на распит, бидејќи целата процедура за надзорот е спроведена согласно Законот за јавни набавки. Јас сум подготвен во секој момент ако имам покана да се јавам и се што имаме досега, целокупната документација е кај нив, се што имаме како барање ние ќе одговориме позитивно“, вели Рустеми.

Целото интервју со директорот на Јавното претпријатие за државни патишта гледајте го утре во 10:30 часот на А1он.

Би можело да ве интересира

Се однесуваат насилнички, нудат само да нѐ исплатат – жители на прилепско село бараат времена мерка против „Бехтел и Енка“

Договорот со „Бехтел и Енка“ не може да се декласифицира, Владата ќе се пазари да добие повеќе километри за цената

Реакција на директорот на ЈПДП Рустеми на прес-конференцијата на министерот за транспорт и врски Николоски

Жителите на прилепски Оревоец со иницијативи и претставки до судовите за ископот на „Бехтел и Енка“

Европски фронт: Дали „Вреди“ се согласиле со ВМРО за ревизија на Коридорот 8

Новата влада ќе го репреговара договорот со „Бехтел и Енка“, а во првите сто дена ќе објави и инвестиција во енергетиката, најави Мицкоски

Предраг Петровиќ