jpdp

Видео Македонија

(ВИДЕО) Рустеми: Ќе го разрешам надзорот на „Бехтел и Енка“ ако рече обвинителството, иако изборот е законски

Јавното претпријатие за државни патишта гледа дали фирмите ги исполнуваат условите кога се јавуваат на конкурс, така ги избравме и фирмите кои со „ИРД Инженеринг“
Видео Македонија

(ВИДЕО) Рустеми: Не ме викнале на распит за надзорот на „Бехтел и Енка“, стојам на располагање на обвинителството

Обвинителството за гонење на организиран криминал и корупција уште нема го нема повикано директорот на Јавното претпријатие за државни патишта, Ејуп Рустеми на распит, иако
Македонија

(ВИДЕО) Новиот пат кон велешко езеро има променлива ширина, но во најголем дел таа е пет метри, тврдат од Државни патишта

Орце Костов
Изведувачот нема направено грешка при изведба на работите според проектот за рехабилитација на делницата Катланово – Велес вклучувајќи го и „стеснувањето“ кон езерото Младост, а
Македонија

„За што се потрошени над два милиони евра?“: Новиот пат кон езерото Младост потесен за 90 сантиметри

Орце Костов
Регионалниот пат Р1102 од Велес кон Катланово преку езерото „Младост“ е во фаза на целосна реконструкција, но делницата од клучката кај Башино село до ресторан
Македонија

„Бехтел и Енка“ доби нов аванс од Владата во висина од 53,3 милиони евра за автопат кој не почнал да се гради

Орце Костов
Јавното претпријатие за државни патишта информира дека врз основа на обврските од Договорот за реализација на делниците на Коридор 8 и 10 д, согласно Програмата
Економија

„Бехтел и Енка“ треба секој месец да гради по два километри автопат: Рустеми вети дека коридорите ќе се завршат за 55 месеци

Орце Костов
Јавното претпријатие за државни патишта, ЈПДП почна со активности на коридорот 8 кои, како што вели директорот Ејуп Рустеми овозможат „Бехтел и Енка“ да изгради
Македонија

Два милиони евра за косење трева на автопат со двајца работници – Кого директорот од ДУИ усреќи со тендерот за одржување

Орце Костов
Јавното претпријатие за државни патишта со кое раководи Ејуп Рустеми, кадар на ДУИ, ангажираше приватна фирма од Кичево која за сума од речиси 2,3 милиони
Македонија

Оглас за асистент на Артан Груби: 65.000 евра за негов помошник додека се гради коридор 8

Орце Костов
Кандидатот кој ќе биде избран за помошник на главниот и одговорен координатор на проектот, Артан Груби, ќе заработи прилично висока сума за канцелариската работа за
Економија

Плата од 55.000 денари за инженер, 30.000 за возач: „Бехтел и Енка“ ќе гради, а државата му распишува огласи

Орце Костов
Наместо изведувачот „Бехтел и Енка“, Јавното претпријатие за државни патишта објави оглас за привремено вработување на работници за изградба на четирите делници од коридорите 8
Видео Македонија

ВИДЕО: Петти месец хаос на Плетвар, асфалтирањето треба да заврши за две недели

Маја Илиевска-Пачемска
Турнати знаци, градежни машини и работници на патот без никакво предупредување петти месец ги вадат од памет возачите на Плетвар. Обновата на коловозот во должина