pcr test

Македонија

Кривични пријави за две лица кои приложиле лажни ПЦР тестови на Скопскиот аеродром

А1он
Од Министерството за внатрешни работи информираат дека две лица добиле кривични пријави, откако приложиле лажни ПЦР тестови на Скопскиот аеродром. „ОПКМ Скопје поднесе кривична пријава
Македонија

Отсега и за излез од Македонија ќе биде потребен ПЦР тест или вакцина за оние кои немаат прележано Ковид-19

А1он
Владата на денешната седница ги дополни мерките за спречување на проширувањето на вирусот што ја предизвикува заразната болест КОВИД-19 со кои од 1 септември 2021
Регион

Задолжителен седумдневен карантин и ПЦР-тест за влез о Грција

А1он
Агенцијата за цивилно воздухопловство на Грција, до 19 април ги продолжи авионските упатства, според кои за сите пристигнувања во земјата, задолжителен e негативен ПЦР тест
Македонија

На скопскиот аеродром фатен турски државјанин со лажен ПЦР тест

А1он
Турски државјанин со лажен ПЦР тест се обидел да излезе од државава преку скопскиот аеродром. Основното јавно обвинителство Скопје поднесе обвинение против државјанин на Турција,
Македонија

Брзи антиген тестови на Меѓународниот Аеродром Скопје

А1он
Со цел да одговори на најновите рестрикции за патување воведени поради Ковид-19 од страна на земјите од ЕУ/Шенген зоната, ТАВ Македонија, заедно со генетската лабораторијата
Македонија

Србија од четврток го укинува задолжителниот ПЦР тест за македонски државјани

А1он
Претседателот на Владата на Република Северна Македонија Зоран Заев денеска имаше телефонски разговор со премиерката на Република Србија, Ана Брнабиќ, информира владиниот кабинет. За време
Регион

За влез во Црна Гора веќе не е задолжителен ПЦР тест

А1он
Црногорската министерка за здравство Јелена Боровиниќ-Бојовиќ денеска изјави дека се укинува мерката за задолжителен негативен тест за Ковид-19. Властите објавија извесно олабавување на заштитните мерки
Македонија

За влез во Словенија повеќе не важат ПЦР тестовите од Македонија и регионот

А1он
Според одлуката на словенечката влада, од денеска веќе не е можно да се влезе во таа земја со направен негативен ПЦР тест во институции во
Македонија

Само во Косово слободен влез, во Србија, Црна Гора и БиХ со негативен ПЦР за македонските граѓани

А1он
Граѓаните на Република Северна Македонија нема да можат да патуваат во Србија, Црна Горна и Босна и Херцеговина без приложување на негативен ПЦР тест, соопшти