Кривични пријави за две лица кои приложиле лажни ПЦР тестови на Скопскиот аеродром

Од:

Од Министерството за внатрешни работи информираат дека две лица добиле кривични пријави, откако приложиле лажни ПЦР тестови на Скопскиот аеродром.

„ОПКМ Скопје поднесе кривична пријава против Г.В.(59) и Г.Е.(39) поради постоење основи на сомнение за сторени кривични дела „фалсификување исправа“ и „непостапување според здравствените прописи за време на епидемија“. Пријавените на 08.09.2021 на Граничниот премин „Меѓународен Аеродром-Скопје“, на излез од Република Северна Македонија, приложиле фалсификувани негативни ПЦР тестови“, велат од МВР.

Би можело да ве интересира

Од почетокот на пандемијата во земјава од Ковид-19 заболеле повеќе од 185 илјади граѓани, починати се 6.367 лица

Катерина Павлова-Николовска

Зголемен број интервенции на беровската полиција во изминатото деноноќие

А1он

28 починати и 557 новозаразени од Ковид-19

А1он

Ѓорчепетровец пукал со пиштол од балкон

А1он

Тешко повредена жена откако ја прегазил автомобил на излезот од Кичево

А1он

66 возачи возеле пребрзо на територија на СВР Битола

А1он