strajk

Свет

Штрајк на работниците од јавниот превоз во Амстердам, откажани околу 80 летови

А1он
На аеродромот Схипхол во Амстердам денеска беа откажани 80 летови, бидејќи националниот штрајк на вработените во јавниот превоз им отежна на патниците и персоналот да
Регион

Во Атина на 1 мај најавен 24-часовен штрајк на транспортните работници

А1он
На 1 Мај во главниот град на Грција, Атина најавен е 24-часовен штрајк на транспортните работници, со што се опфатени автобускиот, тролејбускиот, градскиот железнички сообраќај
Регион

Полските учители го продолжуваат штрајкот

А1он
Синдикатите на полските учители одлучија да го продолжат штрајкот откако пропаднаа денешните преговори со Владата. Поради протестите на наставниците кои траат веќе две недели, повеќето
Регион

Штрајк на вработените во локалната самоуправа во Грција

А1он
Вработените во локалната самоуправа во Грција рано утрово започна 24-часовен штрајк, поради неисплатените додатоци за опасна и нездрава работа за илјадниците вработени во комуналните и
Свет

Генерален штрајк ја парализира Белгија

А1он
Генералниот штрајк на вработените во Белгија, кои бараат поголеми плати, денеска го парализира воздушниот, поморскиот и железничкиот сообраќај во земјата, а затворени се неколку стотици
Свет

Штрајк на полицијата во Франција поради неисплатени надоместоци за прекувремена работа

А1он
Вработените во француската полиција денеска стапија во штрајк, поради неисплатените надоместоци за прекувремена работа, што предизвика застои на парискиот аеродром „Шарл де Гол“. Управата на