benzin

Економија

Ковачевски: С. Македонија има најниска цена на нафта и нафтени деривати

А1он
Премиерот Димитар Ковачевски истакна дека цената на нафтата и нафтените деривати, ја определува РКЕ, која е независна Комисија за енергетика и која што цената ја
Економија

Се намалува цената на бензинот и дизелот

А1он
Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги информира дека донела Одлука за утврдување на највисоки малопродажни цени на нафтените деривати и горива за транспорт, со
Економија

Дизелот од полноќ поскапува за 3 денари, цената на бензинот останува иста

А1он
Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги ја информира јавноста дека се исполнети предусловите за корекција на цената на поголем дел од нафтените деривати поради
Економија

Дизелот ќе поевтини за 10 денари, бензинот за 11 денари – но ако пратениците го сменат законот

Кристијан Ландов
Цените на горивата ќе се намалат, ама откако измените на законските решенија ќе се изгласаат во Собранието од страна на пратениците. Дотогаш, останува на Регулаторна
Економија

ВИДЕО: Огромни гужви на бензинските пумпи низ Скопје, откако беа објавени новите цени на горивата

А1он
Најавеното поскапување на цените на бензинот и дизел горивата, ги поттикна возачите од Скопје да побрзаат да ги наполнат своите резервоари. Претходно, Регулаторната комисија за
Економија

Инспекторите излегоа на терен, проверуваат дали бензинските пумпи намерно не даваат гориво

А1он
Пазарните инспектори влегоа во сите компании, за кои граѓаните тврдат дека одбивале да точат гориво колку што побарале. Се проверува дали тие имаат нафтени резерви
Економија

Влада: Засилени контроли за спречување на евентуални манипулации со храна и гориво

А1он
Владата на Република Северна Македонија ги информира граѓаните дека од страна на Управата за финансиска полиција, заедно со Државниот пазарен инспекторат и Управата за јавни
Економија

Бислимоски теши, ама ни сам не знае дали резервите на нафтените компании се полни

Наместо одговори на прашања што треба да покажат дали си ја вршат работата за која се платени, претседателот на Регулаторната комисија, Марко Бислимоски, се расправа
Економија

Бензин има само за илјадарка, но не и полн резервоар: Граѓаните обвинија за воено профитерство

Кристијан Ландов
Километарски гужви има веќе неколку часа на бензинските пумпи низ Скопје, но и низ цела држава. На дел од местата каде се точи гориво, има