Се намалува цената на горивата

Од:

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги на Република Северна Македонија донесе Одлука со која се врши намалување на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 1,12 % во однос на одлуката од 16.11.2022 година. Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги на Република Северна Македонија донесе Одлука со која се врши намалување на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 1,12 % во однос на одлуката од 16.11.2022 година.

Референтните цени на нафтените деривати на светскиот пазар во споредба со претходната пресметка бележат намалување во просек: кај бензините за 1,881%, кај дизелот за 1,145%, кај екстра лесното за 1,165% и кај мазутот намалувањето е за 2,707%.

Курсот на денарот во однос на доларот во изминатиот период по кој беа формирани цените со претходната пресметка е понизок за 1,517%.

Малопродажната цена на бензинот ЕУРОСУПЕР БС-98 се намалува за 2,00 ден/лит. Малопродажната цена на Мазутот М-1 НС се намалува за 1,660 ден/кг и сега ќе изнесува 45,962 ден/кг.

Малопродажните цени на бензинот ЕУРОСУПЕР БС-95, ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V) и на Екстра лесното масло за домаќинство на (ЕЛ-1) остануваат исти.

Од 19.11.2022 година од 00:01 часот максималните цени на нафтените деривати ќе изнесуваат:

Моторен бензин ЕУРОСУПЕР БС – 95 91,50 (денари/литар)

Моторен бензин ЕУРОСУПЕР БС – 98 92,00 (денари/литар)

Дизел гориво ЕУРОДИЗЕЛ БС (Д-Е V) 93,00 (денари/литар)

Масло за горење Екстра лесно 1 (ЕЛ-1) 88,00 (денари/литар)

Мазут М-1 НС 45,962 (денари/килограм)

Би можело да ве интересира

Нови цени на бензинот и на дизелот

Ана Ололовска

Се зголемуваат цените на бензинот и на дизелот

Ана Ололовска

Нова цена на дизелот

Ана Ололовска

Поскапуваат горивата

Горан Наумовски

Нови цени на бензинот и дизелот од полноќ

Ана Ололовска

Дизелот поскапува за половина денар

Горан Наумовски