Владата формира работна група: Лазовски, Угриновска и Азири ќе проценуваат за дивеењето во МНТ

Од:

Владата на Република Северна Македонија донесе одлука да се формира работна група составена од заменик министерот за култура Владимир Лазовски, државниот секретар во министерството за култура Валмир Азири и директорката на Македонски народен театар Симона Угриновска.

Владата ја задолжи работната група да достави извештај до претседателот на Владата Зоран Заев, за начинот на кој е одобрена и спроведена организацијата на настанот Прослава на 30 годишнината од постоењето на навивачката група „Шверцери“ во Националната Установа Македонски народен театар, во кој треба да биде содржана и детална информација за евентуалната штета на инвентарот.

Навивачката група „Швeрцери“ на фудбалскиот тим „Шкупи“ во петокот влегла во Македонскиот народен театар да го прослави својот 30-годишен јубилеј и да го проследи документарниот филм снимен по овој повод. Толпата навивачи дивеела во театарот и направи значителна материјална штета.

Би можело да ве интересира

Стефоска: Уште две институции не зеле јулска плата од колективниот договор

Ана Ололовска

Сите културни институции можат да работат, но со посебни протоколи

Ана Ололовска

Се прават напори манастирот во Матејче да биде прогласен за културно наследство во опасност, вели Стефоска

Ана Ололовска

Заштита на културното наследство- врвен приоритет за министерката за култура Стефоска

Ана Ололовска

Со концерт на Владимир Четкар, во Битола завршува фестивалот „Музика од светот“

Ана Ололовска

Фестивал „Оро брз граници“: Виртуелна игра и дружба на деца од осум држави

Ана Ололовска