srbija protesti

Регион

Започна осмиот по ред протест „Србија против насилството“

А1он
Во Белград и во девет други градови низ Србија денеска се одржува осмиот по ред протест „Србија против насилството“ организиран од опозицијата. Протестот започна собир
Регион

ВИДЕО: Српската опозиција призна дека објавувале и лажни фотографии со поголема посетеност

А1он
Мариника Тепиќ од ССП призна дека таа и Драган Ѓилас, претседателот на таа партија, објавиле лажна фотографија од протестот на социјалните мрежи. Srbija ustala protiv
Регион

ВИДЕО: Први инциденти на протестот на опозицијата во Белград

А1он
Дел од опозицијата денеска протестира пред Народното собрание, а веќе се случи и првиот инцидент. Еден од незадоволните граѓани дофрли кон колоната: „Срам да ви
Регион

Брнабиќ: Државата е силна, институциите работат, насилството нема да победи

А1он
Премиерката на Србија, Ана Брнабиќ денеска изјави дека државата е силна, институциите си ја вршат својата работа и оти насилството нема да победи. Во исто
Регион

Заврши протестот во Нови Сад, во Белград засега мирни демонстрации

А1он
Околу илјада граѓани на Нови Сад вечерва кусо пред 21 часот ја завршија протестната прошетка до Плоштадот на слободата каде уште еднаш им се обрати
Регион

Српските новинари добија елеци на кои пишува ПРЕС за да бидат побезбедни на протестите

А1он
Независното здружение на новинари на Србија (НУНС) денеска во Белград делеше заштитни маски и елеци со натпис ПРЕСС за редакциите кои известуваат од протестите. Акцијата
Регион

Српската опозиција бара информации за сите уапсени, назначување нов кризен штаб и објективност на РТС

А1он
Опозицијата обединета во Сојуз за Србија (СзС) инсистира на итно исполнување на барањата кои ќе обезбедат заштита на здравјето и достоинството на граѓаните, меѓу кои
Регион

Фатен моментот на напад на новинарската екипа на „Ал Џезира“ во Белград: Што снимаш ти мајмуне?

А1он
Меѓу 19 повредени во синоќешните протести во Белград има и новинари и сниматели, а меѓу нападнатите е и екипата на балканската „Ал Џезира“. Непознат маж