demonstranti

Свет

Амбасадор на Белорусија во Словачка со поддршка за демонстрантите

А1он
Амбасадорот на Белорусија во Словачка, Игор Лештења е првиот од шефовите на дипломатските мисии на земјата што јавно ја декларира својата поддршка за учесниците во
Свет

Ирак: Од почетокот на бунтот досега убиени речиси 550 луѓе, повредени околу 30.000

А1он
Вкупно 543 Ирачани се убиени од 1 октомври, кога почна бунтот на народот, обележан со насилство, репресија и кампања на киднапирања и убиства, објави вечерва
Свет

ВИДЕО: Се судрија прокинеските и продемократските демонстранти во Хонгконг

А1он
Во Хонгконг денеска избија судири меѓу приврзаниците на Кина и демонстрантите кои бараат демократски реформи во оваа полуавтономна кинеска територија, јавија американските медиуми. Стотина прокинески
Свет

Полицијата ја врати контролата врз Парламентот во Хонг Конг

А1он
Хонгконшката полиција употреби солзавец за да ги растера демонстрантите во Парламентот откако неколку стотици луѓе влегоа во зградата на Парламентот и испишаа графити на ѕидовите
Свет

Макрон бара остар одговор против демонстрантите од групата Црн блок

А1он
Францускиот претседател Емануел Макрон повика на „исклучително остар“ одговор против демонстрантите од Црниот блок (припадници на анархистички движења) и оние чии цели се „само уништување
Свет

ВИДЕО: Демонстрант ја загуби раката во детонација на граната на протестите на „жолтите елеци“

А1он
Протестите на „жолтите елеци“ во Париз најбрутални досега. Во новите судири меѓу полицијата и демонстрантите, еден демонстрант е тешко повреден, во детонација на граната ја
Македонија

Нападнати новинари, искршена опрема на неколку медиуми

А1он
Демонстрантите освен по пратениците маваа и по снимателите и новинарите. Нападнати се неколку новинари, удрен е снимателот на Макфакс. Искршена е опремата на неколку медиуми,
Свет

Судир меѓу полицијата и демонстранти во Ереван, најмалку 60 повредени

А1он
Најмалку 60 лица се повредени во синоќешните судири меѓу полицијата и повеќе илјади поддржувачи на опозицијата во Ереван, кои се пренесени во пет болници во
Македонија

Кривични пријави за демонстранти од Шарената револуција

А1он
Министерството за внатрешни работи поднесе две кривични пријави против седум лица и тоа П.Б. поради постоење на сомнение за извршени две кривични дела „учество во