sarena revolucija

Македонија

Шарените револуционери Савески и Куновски одново на обвинителна клупа

Васко Маглешов
Апелацискиот суд во Скопје ја укина ослободителната пресуда за Здравко Свески и Владимир Куновски, и двајцата учесници во шарената револуција, пишува во решението на второстепениот суд,
Македонија

По 3 години ќе се чисти бојата од шарената револуција на Јавното обвинителство

А1он
Со проценета вредност од приближно 1800 евра без вклучен ДДВ, Јавното обвинителство на Бирото за јавни набавки објави тендер со кој бара фирма која ќе
Македонија

ВИДЕО: Најчевска казнета со 200 евра за фрлање боја

А1он
Комисијата за прекршоци при МВР утврдила дека универзитетската професорка и активист за човекови права, Мирјана Најчевска, која беше дел од повеќе месечните протестите на Шарената
Видео Македонија

(ВИДЕО) Богоевски: Не давам оставка, јас сум легитимен претставник на Шарената револуција

А1он
Чии ставови брани сега пратеникот Павле Богоевски, оние на Шарената револуција или на СДСМ, беше главната тема на разговор во интервјуто за „Макфакс“ каде тој
Македонија

Повторно одложено судењето за Мариглен Демири, следното рочиште закажано догодина

А1он
Во кривичниот суд во Скопје повторно беше одложено судењето за Мариглен Демири од шарената револуција. Причина се притворските предмети по кои постапува судијката Славица Андреевска.
Македонија

Скопските обвинители ги одлагаат рочиштата за шарената револуција

А1он
Судењата за дел од активистите кои протестираа во шарената револуција, Здравко Савески, Мариглен Демири и Владимир Куновски, никако да добијат разрешница, иако предметите се од
Македонија

На „шарените“ им останале над 12 илјади евра – со нив ќе ги плаќаат прекрошците и казните

А1он
Откако за „А1он“ и „Макфакс“, Алек Гочев, активистот на шарената револуција изјави дека од МВР му стигнало да плати прекршочна глоба, тој на неговиот ФБ
Видео Македонија

(ВИДЕО) Гочев: Скандалозна е одлуката да се казнуваат шарените револуционери

А1он
Одлуката на Комисијата при Министерството за внатрешни работи да ме казни за учество во шарената револуција ја сметам за скандалозна бидејќи не е утврдена фактичката
Македонија

Гочев: МВР ме казни со 100 евра за учество во Шарената револуција

А1он
Александар Гочев, активист во Шарената револуција, на својот Фејсбук профил објави дека треба да плати казна од 100 евра за фрлањето боја врз Собранието на
Македонија

(ВИДЕО) Дебата: Шарените кои влегоа во власта, сега сакаат да нѐ замолчат

А1он
Дали Шарените кои влегоа во власта се пребоија со друга боја? Иако дел од нив држеа прес конференции на кои тврдеа дека не се борат