На „шарените“ им останале над 12 илјади евра – со нив ќе ги плаќаат прекрошците и казните

Од:

Откако за „А1он“ и „Макфакс“, Алек Гочев, активистот на шарената револуција изјави дека од МВР му стигнало да плати прекршочна глоба, тој на неговиот ФБ профил објави дека со преостанатите 12 илјади евра, кои биле собрани, ќе им се плаќаат паричните глоби и казните на останатите активисти. Од собраните средства во кафе-барот „Излет“ им останале 603 илјади денари и 2640 долари.

dobivaj vesti na viber

„Досега од тие пари се потрошени 80 илјади денари за казните за активисти на шарената револуција во Штип, 136,000 денари за казните за кафе-барот „Излет“, 100 илјади денари за ангажирање механизација за време на поплавите, 25,500 денари за трошоци за постапка за притворените од 5 мај и 10,400 денари трошоци за закуп на сеф“, напиша Гочев.

Тој ги повика сите соборци и соборки кои имаат парични казни за нивните активности во протестите на шарена револуција, да му се обратат нему или на останатите. „Казните (кривични и прекршочни) ќе бидат исплаќани по редоследот на нивната правосилност. Правосилни прекршочни казни се оние кои пристигнуваат во розево плико. За тие кои пристигнуваат во сино плико се’ уште може да биде поднесена жалба и доколку се запазени роковите, тие ќе ги доставиме кај нашите пријатели во адвокатското друштво Давидовиќ и Јанковиќ за понатамошо постапување“, пишува Гочев.

Во објавата наведува дека прават напори и за обезбедување на средствата кои можеби ќе им недостасуваат, имајќи ја предвид големата бројка на казни (кривични и прекршочни) и високата сума која би била потребна за нивно подмирување.

В. М.

Би можело да ве интересира

Шарените револуционери Савески и Куновски одново на обвинителна клупа

Васко Маглешов

По 3 години ќе се чисти бојата од шарената револуција на Јавното обвинителство

ВИДЕО: Најчевска казнета со 200 евра за фрлање боја

Сандра Бошковска

(ВИДЕО) Богоевски: Не давам оставка, јас сум легитимен претставник на Шарената револуција

Наум Локоски

Повторно одложено судењето за Мариглен Демири, следното рочиште закажано догодина

Наум Локоски

Скопските обвинители ги одлагаат рочиштата за шарената револуција

Ана Ололовска