По 3 години ќе се чисти бојата од шарената револуција на Јавното обвинителство

Од:

Со проценета вредност од приближно 1800 евра без вклучен ДДВ, Јавното обвинителство на Бирото за јавни набавки објави тендер со кој бара фирма која ќе направи темелно стругање на фасадата за отстранување остатоци од впиена боја, за вкупна површина од 30 квадратни метри.

Во техничката спецификација на тендерот пишува дека фасадата на Јавното обвинителство на Република Северна Македонија кое се наоѓа на кејот на Вардар, е оштетена како резултат на фрлање балони наполнети со боја на протестот одржан на 31 мај 2016, за време на шарената револуција. Ако не се исчисти бојата, тогаш ќе се стругаат мермерните фасадни плочи.

Боите на зградата на Јавното обвинителство беа фрлени како знак на протест против апсењето на возачот на комбето од кое се пушташе музика за време на протестите н шарената револуција. Обвинителството со кое за време на ВМРО-ДПМНЕ раководеше Марко Зврлевски на протестите беше наречено режимско.

Би можело да ве интересира

Скопјанец сакал „да го реши“ синот со нож затоа што не го почитувал, Обвинителството бара притвор

Катерина Павлова-Николовска

Kомандирот и полицајците осомничени дека со умисла овозможиле бегство на затвореникот осуден на над 20 години затвор

Кристијан Ландов

Кривични пријави за поранешен градоначалник на Неготино и за вработени во Општината

Катерина Павлова-Николовска

Обвинение за „Империја“: Се гонат Панделески, Митревски, Тасковски, од вкупно 19 лица кои биле осомничени

Ландов

Обвинителството поведе постапка против скопјанец за сообраќајката во која загина 14-годишно момче

Катерина Павлова-Николовска

Обвинение за скопјанец кој тепал и малтретирал момче поради неговата сексуална ориентација