Повторно одложено судењето за Мариглен Демири, следното рочиште закажано догодина

Од:

Во кривичниот суд во Скопје повторно беше одложено судењето за Мариглен Демири од шарената револуција. Причина се притворските предмети по кои постапува судијката Славица Андреевска.

dobivaj vesti na viber

За ова судење кое се суди во скратена постапка, две и пол години се одлагаат рочиштата, а се промени и судијката. Демири е обвинет дека ја оштетил Народната канцеларија на претседателот на „Рекорд“ на протестите во април 2016 година, по аболицијата што ја прогласи Ѓорге Иванов.

Од Јавното обвинителство за „А1он“ одговорија дека обвинителите биле презафатени и затоа не се појавувале на рочиштата.

Следното рочиште е закажано за 30 јануари 2019. За истиот предмет се обвинети и Здравко Савески и Владимир Куновски од Левицата.

Васко Маглешов

Би можело да ве интересира

Директор на хуманитарна организација осуден на 12 години поради помагање на Хамас

А1он

Укината пресудата за поранешниот австриски вицеканцелар Штрахе за случајот корупција

А1он

Суд во Тексас пресуди Алекс Џоунс да плати 50 милиони долари оштета за клевата

Горан Наумовски

Судското рочиште меѓу „Интракат“ и штипски „Бетон“ закажано на 3 декември

А1он

Судската и обвинителската служба има право да го искористи ланскиот одмор до крајот на мај

А1он

Дебарскиот суд ќе одржува дел од судењата за одредени кривични дела

Ландов