Нападнати новинари, искршена опрема на неколку медиуми

Од:

Демонстрантите освен по пратениците маваа и по снимателите и новинарите. Нападнати се неколку новинари, удрен е снимателот на Макфакс. Искршена е опремата на неколку медиуми, искршен е стативот за камера на А1он, лап топ и статив на Макфакс и на уште неколку медиуми.

Полицијата не ги заштити новинарите, ниту пратениците и ги остави на немилост на демонстрантите. Полиција нема воопшто во и околу Собранието цело време, а претседателката на ССНМ, Тамара Чаусидис го повика Митко Чавков да интервенира зошто целата одговорност за тоа што се случува ќе биде само негова.

Би можело да ве интересира

Со фокус на здравјето предлог – буџетот влезе во Собранието, за власта реален, за опозицијата огромен и неразвоен

Ана Ололовска

Парламентарните партии не отстапуваат од ставовите за онлајн работење на пратениците со Ковид-19

Ана Ололовска

Џафери: Идејата не е Собранието целосно да работи онлајн, туку да се вклучат само пратениците со Ковид-19 или во изолација од дома

Ана Ололовска

Се продлабочуваат несогласувањата меѓу пратениците од власта и опозицијата за онлајн гласање

Ана Ололовска

Предлог-буџетот за 2021 година на расправа во Собранието

Ана Ололовска

Доставени 528 амандмани за Буџетот за 2021 година

Ана Ололовска