zakon

Македонија

ВМРО-ДПМНЕ ќе го блокира Законот за амнестија

Александар Тодески
ВМРО-ДПМНЕ се подготвува да го блокира законот за амнестија, за кој Собранието веќе најави дека е пристигнат кај спикерот Талат Џафери, потврдуваат за А1он од
Македонија

Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ ќе го напуштат собранието ако се стави европско знаменце на амнестијата

Орце Костов
Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски денеска остави средба со пратеничката група во Собранието предводена од ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата. На средбата се разговараше за актуелната политичка
Uncategorized Македонија

Бугарија ќе ги објавува сите што ќе добијат бугарско државјанство

А1он
Пратениците во бугарскиот парламент на прво гласање усвоија три предлог-закони за измени на Законот за бугарско државјанство. Помеѓу измените е и дека лицата кои добиле
Македонија

Нова амнестија: На слобода сите осудени на затвор до шест месеци, ВМРО ќе го блокира Законот

Орце Костов
Министерството за правда го подготви предлог Законот за амнестија со кој се овозможува ослободување и намалување на затворски казни за лесни кривични дела и се
Македонија

ЕУ за предлог измените во Кривичниот законик: Проверуваме дали е злоупотребено знаменцето

Европската унија ги разгледува предложените измени во Кривичниот законик кои владата со европско знаменце ги испрати до Собранието, а кои предвидуваат поблаги казни за злоупотреба
Македонија

Нови правила за вадење лична карта – измените на законот во Собрание

А1он
Се менуваат 9 члена од законот за издавање на лична карта. Собранието денес го усвои предлогот за измените на законот да се носат по скратена
Економија

Министерство за финансии: Укината можноста да се рефинансира кредит во иста банка

Орце Костов
Законското решение, кое го подготви Министерството за финансии, а е во насока на поголема заштита на граѓаните кои ги користат услугите на финансиските друштва доби
Истражувања Македонија

Дива населба во долината на Бабуна : Гето од дивоградби кое ниту може да се урне, ниту може да се легализира

Орце Костов
„Забрането е да поминеш преку дворот, ова е приватен имот“, вели еден од жителите на дивата населба во долниот тек на реката Бабуна за „својот“
Економија

Предлог законот за данокот на солидарност и измените на Законот за данокот на добивка поминаа на Влада

А1он
Владата на денешната седница го утврди текстот на Предлог на закон за данокот на солидарност. Целта на овој Предлог на закон, според образложението на Министерството
Економија

Бизнис заедницата бара повлекување и запирање на предлог Законот за данок на солидарност

А1он
Во врска со Предлогот на Законот за данок на солидарност, Стопанската комора на Северна Македонија изминатиот период во континуитет укажува дека носењето на вакво законско