„Бехтел и Енка“ може да гради: Собранието го усвои пакетот закони за коридорите 8 и 10

Од:

Собранието го усвои пакетот закони поднесени со европско знаменце, а кои се однесуваат на изградбата на коридорите 8 и 10 Д.

Предлог законот за изменување и дополнување на законот за работни односи со 62 гласа беше изгласан од мнозинството, а со исто толку гласови помина и Законот за експропријација со 62 гласа „за“ кој беше донесен исто така за потребите на изведувачот „Бехтел и Енка“.

Во пакет со овие закони се донесе и предлогот на закон за изменување и дополнување на Законот за градење со 63 гласа „за“. Предлогот за изменување на законот за урбанистичко планирање беше донесен со 62 гласа “за“.

Помина и Предлогот за номинирање на стратешки партнер за имплементација на проектот за изградба на коридорите 8 и 10 Д.

Употребата на европското знаменце за овие предлог-измени изминатиот период беше во фокусот на јавната дебата и на партиските препукувања.

Власта реши да го користи овој инструмент за да одбегне блокада, но на употребата на европското знаменце реагираа и од Делегацијата на Европската Унија во земјава со образложение дека предлог-измените не се во насока на усогласување на домашното законодавство со законодавството на ЕУ.

Би можело да ве интересира

Собранието донесе одлука за формирање анкетна комисија за случајот со Онкологија

На граѓаните не им се работи во „Бехтел и Енка“: Стигнале само 360 апликации за 2.000 работни места

Орце Костов

„Јовески мора да одговори зошто ги криел фактите за модуларната болница“: Поднесена интерпелација за Јавниот обвинител

Орце Костов

Нова амнестија: На слобода сите осудени на затвор до шест месеци, ВМРО ќе го блокира Законот

Орце Костов

Груби: Во рацете на „Бехтел и Енка“ е тоа кој ќе биде подизведувач

ВИДЕО: „Бехтел и Енка“ со експлозија означи старт на работата на Коридорот 8, минираше и Агелер

Александар Тодески