(ВИДЕО) Г. Јаков: Имаме должност да ги заштитме децата и семејството

Од:

Епископот Стобиски г. Јаков во денешното видео-обраќање до јавноста по повод Сенародниот Собир против законот за родова еднаквост и матична евиденција на 29 јуни пред Соборниот храм „Свети Климент Охридски“ во Скопје, вели дека „имаме должност да ги заштитиме децата и семејството и да ја одбраниме слободата“.

„Имаме должност да ја разобличиме лагата, силно и јасно да ја изговориме и исповедаме вистината, но и да ги заштитиме децата и семејството и да ја одбраниме слободата која што не ни е дадена туку така, но за неа, не некој друг туку Христос, има платено скапа цена. Премногу скапа за да станеме робови на луѓе, на некакви човечки иделогоии спротивни на духот на евангелието“, вели тој.

Би можело да ве интересира

Хрват и радовишанка сакале да ограбат црква, со нож му се заканувале на клисарот

Горан Наумовски

Протест во Подгорица против владината најава да ја поддржи Резолуцијата за Сребреница во ОН

Вработените во Пошта протестираат: Не знаеме кога ќе земеме плата, 2000 вработени ќе останеме на улица

Орце Костов

Грузија: Комитетот го усвои законот за „странски агенти“, 20 приведени на протести

Горан Наумовски

Објавена меѓународната рамка за регулирање на вештачката интелигенција

Меѓународниот ден на трудот одбележан со првомајски протест и барања упатени до новата влада

А1он