ambasada

Македонија

30 евра чини патниот лист за граѓаните со неважечки пасош кои треба да се вратат во Македонија

Орце Костов
Граѓаните кои се затекнати во странство со пасош без „северна“ и ќе треба да си дојдат во Македонија ќе може тоа да го направат ако
Македонија

МНР го раскина договорот со фирмата од Зајас за која имаше сомнеж дека е донатор на ДУИ

Орце Костов
Министерството за надворешни работи го раскина договорот со компанијата „ЕУРОИНВЕСТ МЕДИУ“ од село Зајас, Кичево која требаше за 800.000 евра да го реконструира постојниот дипломатски
Свет

(ВИДЕО) Американската амбасада во Багдад е погодена од проектили

А1он
Американската амбасада во високо заштитената Зелена зона во центарот на Багдад беше погодена од проектили во текот на ноќта. Извор од ирачките безбедносни служби изјави
Регион

Тепачка во амбасадата на БиХ во Аман: Се истепале дипломатите Битанга и Шкипина

А1он
Двајца високи дипломати физички се пресметаа во Амбасадата на Босна и Херцеговина во Аман, главниот град на Јордан, информираше амбасадорот Мато Зеко во Министерството за
Свет

Нападната е пакистанската амбасада во Кабул, има повредени

А1он
Пакистанската амбасада во Кабул денеска беше под оган, при што е ранет еден Пакистанец, припадник на обезбедувањето, соопштија официјални лица. Исламабад нападот го нарече обид
Македонија

Приведен охриѓанец кој телефонски се заканувал на амбасадор

А1он
Приведен е охриѓанец кој телефонски упатил закани по животот на амбасадор во земјава, информираат од Министерството за внатрешни работи. „На 20.04.2022 од страна на полициски
Македонија

Амбасадата на Италија го осуди сквернавењето на италијански споменик во Битола

А1он
Амбасадата на Италија го осуди вандалскиот чин на сквернавење на италијанскиот споменик подигнат во чест на паднатите италијански борци од Првата светска војна кои заедно
Свет

Гренел потврди дека заминува од амбасадорското место во Германија

А1он
Специјалниот пратеник на американскиот претседател за дијалогот меѓу Белград и Приштина, Ричард Гренел потврди денеска дека заминува од функцијата амбасадор на САД во Германија. Тој