ambasada

Свет

Гренел потврди дека заминува од амбасадорското место во Германија

А1он
Специјалниот пратеник на американскиот претседател за дијалогот меѓу Белград и Приштина, Ричард Гренел потврди денеска дека заминува од функцијата амбасадор на САД во Германија. Тој
Македонија

Протестна нота на Србија до македонската амбасада во Белград за згрешената поштенска марка со „Голема Хрватска“

А1он
Српското Министерството за надворешни работи денеска му врачи протестна нота на амбасадорот на Македонија во Белград, по повод печатењето и објавувањето на поштенска марка на
Култура

Групна изложба на македонски уметници во амбасадата на Македонија во Вашингтон

А1он
Во амбасадата на Северна Македонија во Вашингтон денеска беше отворена групната изложба Мултикултурна група на уметници на Република Северна Македонија. На отворањето нa изложбата говореа
Македонија

Амбасадата на САД препорача да се избегнуваат места на кои се можни протести

А1он
Амбасадата на САД во Република Македонија на својата веб страница објави соопштение во кое им порачува на американските државјани да ги избегнуваат местата каде што
Македонија

Француски орден за Мирјана Алексоска-Чкратоска и Ана Димишковска

А1он
Францускиот амбасадор во Македонија Кристијан Тимоние, денеска ќе ги одликува Мирјана Алексоска-Чкатроска и Ана Димишковска со орден Витез од Редот на академските палми, на прием
Македонија

Бејли: Најдобар начин да ги запaметиме оние кои сме ги загубиле е да им помогнеме на оние на кои им е потребно

А1он
Најдобар начин да ги запаметиме оние кои сме ги загубиле е да им помогнеме на оние кои во моментот имаат потреба од помош, изјави американскиот
Магазин

Амбасадата во Бразил со упатство до посетителите на годинешниот карневал во Рио

А1он
Со почнувањето на карневалот во Рио, македонската амбасада во Бразил упати упатство до македонските туристи за мерки на претпазливост, како од заразни болести така и