talat dzaferi

Македонија

Талат Џафери хоспитализиран на Инфективна клиника

Кристијан Ландов
Претседателот на Собранието, Талат Џафери е хоспитализиран на Клиниката за инфективни болести во Скопје, неофицијално, поради тешки респираторни проблеми кои ги имал изминативе денови. Информацијата
Македонија

Џафери: Продолжената вонредна состојба е доволно време за лидерите да најдат консензус за изборите

Кристијан Ландов
Претседателот на Собрание во заминување, Талат Џафери, по состанокот на Советот за безбедност кај претседателот Пендаровски, посочи дека новите 14 дена вонредна состојба политичките лидери
Македонија

Талат Џафери го честиташе Денот на сесловенските просветители Кирил и Методиј

А1он
Претседателот на Собранието на Република Северна Македонија Талат Џафери упати честитки по повод 24 Мај – Денот на сесловенските просветители, светите браќа Кирил и Методиј.
Македонија

Џафери: Веста за почеток на преговори не мотивира да се бориме против заедничкото зло

А1он
Претседателот на Собранието Талат Џафери им ја честиташе на граѓаните одлуката на Советот на ЕУ за почеток на преговори со нашата земја. – Почитувани граѓани
Македонија

Џафери: Собранието не може да се состави, одлуката за вонредна состојба оди кај шефот на државата

Во врска со најавената вонредна состојба претседателот на собранието Талат Џафери во изјава за медиумите рече дека Собранието нема правен основ да се состане и
Македонија

Џафери за српска „Политика“: Докажавме дека Албанец на значајна позиција не е бауч

А1он
Претседателот на Собранието на Северна Македонија, Талат Џафери, говорејќи за тоа што неговата партија ДУИ го доби местото претседател на Собранието, оцени дека е свесен
Uncategorized

Џафери: Слободата на изразување на мајчин јазик игра суштинска улога во заштитата на сите други права

А1он
Слободата на изразување на мајчин јазик како фундаментално човеково право игра суштинска улога во реализацијата и заштитата на сите други права. Со Законот за употреба
Македонија

Зекири: ДУИ и ВМРО-ДПМНЕ ја обновија криминалната коалиција

А1он
Пратеникот од СДСМ, Мухамед Зекири по одложувањето на седницата во Собранието, на Фејсбук напиша „ДУИ и ВМРО-ДПМНЕ ја обновија криминалната коалиција“. Талат и ДУИ уште
Македонија

Пендаровски, Спасовски и Џафери ручаа кај г.г. Стефан за неговиот именден и за Божиќ

А1он
Поглаварот на Македонската православна црква – Охридска архиепископија, г.г. Стефан по повод божиќните празници и својот именден – празникот на архиѓакон и првомаченик Св.Стефан, денеска