plati na funkcioneri

Македонија

Координатор во Влада поплатен од министер: Функционерите ќе имаат високи плати и покрај намалувањето

Орце Костов
Со новите измени на Законот за плата на избрани и именувани лица и по одлуката на Владата за утврдување на коефициентите за пресметка на платите
Македонија

Џафери: Владата има обврска да спроведува закони, затоа ги усогласивме коефициентите за плата

Орце Костов
Законите коишто се носат се обврска да се спроведуваат, а Владата има обврска да спроведува закони. Од таа причина, усогласување на коефициентите на лицата коишто
Македонија

Пендаровски за платите на функционерите: Мојот коефициент беше 4,5 просечни плати, сега е 3,92, ова не е трајно решение

Орце Костов
Претседателот Стево Пендаровски не смета дека законите за намалување на платите на функционерите се трајно решение, но поради предизборниот период овој проблем треба да виде
Македонија

Функционерските плати, игрите на среќа и стратешките инвестиции пред пратениците

А1он
Собранието на Република Северна Македонија денеска ќе одржи продолжението на 145. седница, на која на дневен ред меѓу другите, се Законот за изменување и дополнување
Македонија

СДСМ и коалицијата поднесоа измени на шест закони за да се спречи згоемувањето на платите на функционерите

А1он
Пратеничката група на СДСМ и коалиција поднесоа измени на шест закони, со кои, како што велат, ќе се спречи зголемувањето на платите на функционерите. Пратеникот
Економија

Нема пари во Буџетот за зголемување на платите на функционерите во 2024 година, тврди Бесими

А1он
Нема пари во Буџетот за зголемување на платите на функционерите во 2024 година, дециден е министерот за финансии Фатмир Бесими. Одговарајќи на новинарски прашања по
Економија

Бесими: Не е предвиден раст на платите на функционерите во буџетот за идната година

Орце Костов
Во буџетот за 2024 година не е предвидено зголемување на платите на функционерите, истакна денеска министерот за финансии Фатмир Бесими, а во изборниот процес ќе
Македонија

Функционерите нема да добијат ново зголемување, за да им се намалат енормно зголемените плати треба повеќе законски измени

А1он
Со новиот буџет, за 2024 година, што веќе се креира и е во завршна фаза, ќе нема средства за повисоки плати на функционерите, рече денеска
Македонија

Ковачевски: Некои кажуваат дека би работеле без пари, јас во човек што работи без плата не верувам

Орце Костов
Премиерот Димитар Ковачевски, денеска, одговорајќи на новинарско прашање во врска со платите на функционерите, повтори дека „треба да се дојде до решение кое ќе направи
Македонија

Ковачевски: Владата бара правно решение како да си ги намали платите

Орце Костов
Владата на вчерашната седница не донела решение како да си ги скратат функционерските плати кои во март со одлука на Уставниот суд пораснаа за 78