izbori 2020

Македонија

Али Ахмети: Се сретнавме со Биљал Касами, разговаравме за евроинтеграциите и реформите

А1он
Претседателот на Демократската унија за интеграција Али Ахмети објави дека денеска имал средба со лидерот на Беса, Биљал Касами. „По минатонеделниот телефонски разговор, денеска во
Македонија

„Форин Полиси“: Изборните резултати во С. Македонија се добра вест за ЕУ и САД

А1он
Доколку Балканот има успешна приказна, тоа веројатно е Македонија. Во 90-тите години на минатиот, земјата мирно се раздружи од Југославија. Во јуни 2018 година нејзиниот
Македонија

Партиите „во низок старт“ за преговори за формирање нова влада

А1он
Првиот работен ден по официјалното објавување на конечните резултати од предвремените парламентарни избори одржани на 15 јули, партиите започнаа со најавите за преговори за формирање
Македонија

СДСМ: Ќе формираме влада која уште попосветено ќе работи во интерес на граѓаните

А1он
СДСМ најавува формирање Влада предводена од оваа партија, која како што велат оттаму, ќе работи уште повеќе и уште подобро и го испорача резултатот кој
Македонија

(ВИДЕО) Бачев: Единствена Македонија е колатерална штета на изборите од планот на „ѕверот“

А1он
„Денешната прес конференција условно е во два дела, во првиот дел се осврнувам на планот за колатерална штета на Единствена Македонија на изборите и вториот
Македонија

Дураку: Не исклучуваме никого, но со ДУИ во влада ќе биде многу тешко

А1он
Ние не исклучуваме никого, но исто така сме кажале дека со ДУИ во влада ќе биде многу тешко, можеби неизводливо. Сепак, ќе оставиме на политичките
Македонија

ДИК ги објави конечните резултати, новите пратеници ги добија уверенијата

А1он
Државната изборна комисија вчера ги соопшти официјалните и конечните резултати од парламентарните избори што се одржаа на 15 јули. Според резултатите, Коалицијата „Можеме“ освои 46
Македонија

В понеделник ќе им се врачат уверенијата на новите пратеници на Левица и ДПА

А1он
Државната изборна комисија информира дека денеска беше одржана свечена седница во која беа поделени уверенијата за избраните пратеници, согласно резултатите од Предвремените избори за пратеници
Македонија

ВИДЕО: ДИК ги врачи уверенијата за претеници, не ги подигнаа само ДПА, Алијанса за Албанците и Левица

А1он
На свечена седница денеска претседателот на Државна изборна комисија, Оливер Деркоски ги додели уверенијата на пратениците во новиот собраниски состав од изборите одржани на 15
Македонија

(ВИДЕО) ДИК ги објави конечните резултати: СДСМ 46, ВМРО-ДПМНЕ 44 пратенички мандати

А1он
Според конечните официјални резултати од предвремените парламентарни избори што се одржаа на 15 јули, Коалицијата „Можеме“ предводена од СДСМ освои 46 пратеници, ВМРО-ДПМНЕ 44, ДУИ