Али Ахмети: Се сретнавме со Биљал Касами, разговаравме за евроинтеграциите и реформите

Од:

Претседателот на Демократската унија за интеграција Али Ахмети објави дека денеска имал средба со лидерот на Беса, Биљал Касами.

„По минатонеделниот телефонски разговор, денеска во Скопје се сретнав со претседателот на Беса, господинот Биљал Касами. Заеднички изразивме задоволство од завршувањето на предвремените парламентарни избори на 15 јули и ги поздравивме оценките на меѓународната заедница и особено на ОБСЕ/ОДИХР“.

За време на конструктивната средба, се согласивме да ги продолжиме нашите напори на евроатлантскиот пат на земјата, како и за долгоочекуваните реформи насочени кон владеењето на правото, преку отворен и континуиран дијалог.

Во следните денови, се надевам дека ќе одржам работни средби со лидерите на албанските опозициски партии, во интерес на граѓаните на нашата земја,“ напиша Ахмети на Фејсбук.

Би можело да ве интересира

Ахмети дава исказ пред хашките истражители во Приштина, Груби објави видео за поддршка на лидерот

А1он

Ахмети ќе дава исказ пред Специјалното обвинителство за Косово

Ана Ололовска

Османи: Ахмети е повикан во Хаг како сведок

Ана Ололовска

ВМРО-ДПМНЕ: Криминалната коалиција Заев – Ахмети е новото цунами во државата

А1он

Талат Џафери останува претседател на Собранието

А1он

ВИДЕО: Последните 100 дена од мандатот на новата Влада ќе ја води премиер предложен од ДУИ

Мери Јордановска