СДСМ: Ќе формираме влада која уште попосветено ќе работи во интерес на граѓаните

Од:

СДСМ најавува формирање Влада предводена од оваа партија, која како што велат оттаму, ќе работи уште повеќе и уште подобро и го испорача резултатот кој го очекуваат граѓаните.

-Поддршката на предвремените парламентарни избори од граѓаните е ветер во грбот и јасен сигнал за продолжување на патот кој го трасиравме. Парите да завршуваат кај граѓаните, да има правда, да бидеме дел од европското семејство, велат од СДСМ денеска во соопштение.

Со победа на СДСМ и коалицијата, потенцираат од партијата, граѓаните недвосмислено потврдиле дека сакаат државата да продолжи напред.

-Нема повеќе враќање назад, нема повеќе режим, неизвесност и несигурност. Граѓаните сакаат да живеат во економски напредна држава со европски вредности дома, држава во која законите се еднакви за сите и држава горда членка на НАТО и рамо до рамо еднаква со најмоќните земји во светот. Следува формирање Влада предводена од СДСМ која ќе испорача резултати согласно волјата на граѓаните, велат од СДСМ.

Државната изборна комисија викендов на јавна седница ги објави конечните резултати од предвремените парламентарни избори кои се одржаа на 15 јули. Според конечните резултати, Коалиција „Можеме“ освои 46 мандати, ВМРО-ДПМНЕ освои 44 мандати, Левица 2 и ДПА 1 мандат.

На свечена седница, после соопштување на официјалните резултати, ДИК им ги додели уверенијата на пратениците во новиот собраниски состав од изборите одржани на 15 јули. На седницата не присуствуваа претставници на Левица, ДПА и Алијанса за Албанците.

Од Комисијата информираа дека по завршување на свечената седница, во просториите на ДИК уверенијата за избраните пратеници на Коалицијата Алијанса за албанците и Алтернатива, биле подигнати од страна на нивниот овластен претставник. До денеска не им се врачени уверенијата на пратениците од ДПА и Левица.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Кузеска: Политиките на СДСМ спасија работни места и компании, следува четврт пакет антикризни мерки

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Костадинов: Составот на раководството на ВМРО-ДПМНЕ потврдува дека е нереформирано

Ана Ололовска

СДСМ: Владата го подготвува четвртиот пакет антикризни мерки

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Кузеска: Со изборот на Мизрахи за член на Извршниот комитет, Мицкоски ја потврди антиевропската матрица на ВМРО-ДПМНЕ

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Костадинов: Над 1.300 компании добија бескаматни кредити за справување со последиците од коронакризата

Ана Ололовска

СДСМ: Над 26 милиони евра завршија кај 309.000 граѓани кои добија платежни картички

Ана Ололовска