partii

Македонија

Дескоска: Ќе побарам донесување уредба за укинување на годишното финансирање на политичките партии

А1он
Министерката за правда Рената Дескоска на својот фејсбук профил објави дека ќе побара Владата да донесе уредба за укинување на годишното финансирање на политичките партии.
Македонија

Вонпарламентарни партии со неколку барања за Изборниот законик

А1он
Осум вонпарламентарни партии – Глас за Македонија, Единствена Македонија, Левица, МААК, Подем, Работничка земјоделска партија, ТМРО и ФРОДЕМ изнесуваат шест барања во врска со Изборниот
Македонија

ЗНМ: Рекламите на партиите во медиумите се ризичен чекор

А1он
Здружението на новинарите на Македонија (ЗНМ) денеска преку соопштение порача дека рекламите на партиите во медиумите се ризичен чекор, реагирајќи на, како што наведува, рекламирањето
Македонија

ДИК ќе се залага за потранспарентен процес на доставување финансиски извештаи од партиите

А1он
Согласно најновите измени на Законот за финансирање на политички партии, Државната изборна комисија (ДИК) веќе ќе биде задолжена да постапуваат во наредниот изборен циклус, односно
Регион

Нацрт-резолуција на косовските владејачки партии: Границите се неповредливи

Лидерите на владејачките партии на косовските Албанци, на вчерашниот состанок свикан од претседателот на Собранието Кадри Весели, усвоија нацрт-резолуција за дијалогот со Србија, која ќе
Економија

АНАЛИЗА: И партиите „буџетари“ – кој ќе ги контролира донациите на партиските сметки?

А1он
Се стесни обрачот околу партиските донации, но се зголеми буџетирањето на партиите. Со последните измени на Законот за финансирње на политички партии се променија правилата
Видео Македонија

ВИДЕО: ДУИ бара партиите да се финансираат од буџетот

А1он
Демократската унија за интеграција бара финансирање на партиите од буџетот. „Не сме задоволни од постоечкиот закон за финансирање партии, бараме законско решение преку кое партиите
Видео Македонија

(ВИДЕО) Тасева: Потребна е поголема контрола врз финансирањето на партиите

А1он
Потребна е поголема контрола врз финансирањето на партиите, препорачуваат од Транспаренси Интернешнл. Претседателката на организацијата Слаѓана Тасева, препорачува да се зајакне контролниот механизам. „Имаме добро
Македонија

Дебата за подобар модел на финансирање политички партии

А1он
Тркалезна маса на тема „Подобрување на моделот на финансирање на политичките партии во Македонија“, ќе се одржи денеска во Скопје во организација на Националниот демократски