podem

Македонија

Вонпарламентарни партии со неколку барања за Изборниот законик

А1он
Осум вонпарламентарни партии – Глас за Македонија, Единствена Македонија, Левица, МААК, Подем, Работничка земјоделска партија, ТМРО и ФРОДЕМ изнесуваат шест барања во врска со Изборниот
Македонија

ПОДЕМ со отворена и целосна поддршка за кандидатурата на Силјановска

А1он
Партијата на Обединети Демократи на Македонија – ПОДЕМ, дава јавна и отворена поддршка на Гордана Силјановска Давкова, кандидат за претседател на Република Македонија. „Професорката Силјановска
Македонија

ПОДЕМ: Со спогодбата меѓу Македонија и Грција се извршува брзо бришење на најзначајниот дел од историјата

А1он
„Партијата на Обединети Демократи на Македонија – ПОДЕМ категорично ја отфрла спогодбата помеѓу Македонија и Грција, бидејќи со неа се врши нелегитимна промена на уставното
Македонија

Јанкулоски: Дали и избрзаната одлука за протерување на рускиот дипломат е дел од барањата за „добрососедство”

А1он
Во пресрет на денешната средба во Виена за името, како и по протерувањето на рускиот дипломат од Македонија, Партијата на обединети демократи на Македонија –
Македонија

Јанкуловски: Гласање на Законот за јазици без разгледување на амандманите на опозицијата е погазување на демократијата

А1он
„Партијата на обединети демократи на Македонија – ПОДЕМ ги повикува пратениците во Собранието на Република Македонија, да внимаваат кога се во прашање закони кој се
Македонија

ПОДЕМ: Разумност и зачувување на уставното име, идентитет и јазик

А1он
Партијата на обединети демократи на Македонија – ПОДЕМ го поддржа денешниот Семакедонски митинг, како и сите иницијативи за одбрана на уставното име на Република Македонија.
Македонија

ПОДЕМ: Отстапките и тајното преговарање ги разгоруваат апетитите на неповиканите кумови на Македонија

А1он
„По изјавите за спорот со името, од страна на бугарскиот претседател Румен Радев, Партијата на обединети демократи на Македонија ПОДЕМ уште еднаш повикува на поголема
Македонија

ПОДЕМ: Решението за името на смее да значи изневерување на македонскиот народ

А1он
„Партијата на обединети демократи на Македонија – ПОДЕМ ја повикува македонската преговарачка страна во спорот со името, а пред се шефот на дипломатијата Никола Димитров,