ПОДЕМ со повик да се игнорира референдумoт

Од:

„Извршниот одбор на ПОДЕМ, на седницата одржана на 15.09.2018 година едногласно ја потврди одлуката од членовите на Централниот одбор, за ИГНОРИРАЊЕ на претстојниот референдум на 30-ти септември 2018 година.

Со оглед на штетниот и неуставен договор во Нивици, крајно несериозното и збунувачко референдумско прашање, како и политичката и економска неизвесност, во која актуелната Влада ја води земјата, ги повикуваме граѓаните на Република Македонија на 30 септември да го ИГНОРИРААТ референдумското изјаснување.

ПОДЕМ уште еднаш истакнува дека местото на Република Македонија и е во Европската Унија и НАТО, но членка со национално достоинство, неуценета и почитувана.

Референдумот не смее да биде изговор за политичкиот и економскиот неуспех кој и се случува на Република Македонија во секоја сфера на живеење. Единствен договор кој мора да ги обедини сите политички партии е правецот во кој ќе се одвиваат реформите во судството, борбата против корупцијата, подобрувањето на состојбите во образованието и здравството, зголемувањето на животниот стандард на населението“, се вели во соопштението на ПОДЕМ.

Би можело да ве интересира

Шкотска пак ќе гласа за независност, предложен закон за нов референдум

Жарко Настоски

Старџен најави нов референдум за независност на Шкотска

Старџен: Можен е референдум за независност на Шкотска есента 2021 година

Швајцарија на референдум гласа за слободното движење со ЕУ

А1он

Порториканците на референдум ќе се изјаснат дали сакаат да бидат дел од САД

А1он

Вонпарламентарни партии со неколку барања за Изборниот законик

Ана Ололовска