ПОДЕМ: Премиере народот не поддржува уставни промени

Од:

„Сведоци сме на секојдневни различни информации како и на кој начин ќе биде решен спорот со името, при што кај македонските граѓани голема е неизвесноста и стравот дека по секоја цена власта е решена да прифати решение, име кое го нуди Грција. Највероjатно, последните најави за решение за името се точни, дека македонската страна веќе има прифатено промена на името, но истовремено и промена на уставот, која би требало да се случи со влегувањето во ЕУ.

А, што е различно дали таа промена ќе биде сега или по две години, кога ние во овој момент би се согласиле и прифатиле меѓународен договор, изгласан во ОН и се обврзиме дека ќе следи промена на уставот, каде прифаќаме ново име, нов наслов со новото име на државата (читај Устав на Република Горна Македонија), во кој живее горномакедонски народ и зборува горномакедонски јазик.

ПОДЕМ, по кој знае кој пат ги повикува македонските преговарачи, да имаат во предвид дека македонскиот народ не прифаќа промена на уставот, идентитетот и јазикот. Тоа сакале или не, оваа влада мора да свати и разбери, дека Република Македонија и припаѓа на македонскиот народ, а не лична своина на поединци.

Прашањето на името на Република Македонија за нас е уште посуштинско. Затоа ПОДЕМ очекува отворени врати и отворен ум од официјалната македонска преговарачка страна. Но, отворени врати и ум за сите нас кои што живееме во Македонија, и кои што сакаме и секогаш да живееме во земја која се вика Македонија“, се вели во соопштението на ПОДЕМ.

Би можело да ве интересира

Заев: Во ЕУ ќе мораме да го отвориме Уставот, но во моментов нема потреба за дополнување на етничките заедници

Жарко Настоски

Сите руски регионални парламенти гласаа за уставни измени

Ландов

Путин предлага измена на рускиот Устав

А1он

Вонпарламентарни партии со неколку барања за Изборниот законик

Ана Ололовска

ПОДЕМ со отворена и целосна поддршка за кандидатурата на Силјановска

Ана Ололовска

„Службен весник“ ја објави промената на Уставот

Ана Ололовска