Љупчо Коцевски избран за нов државен обвинител

Од:

Собранието го избра обвинителот од Републичкото обвинителство, Љупчо Коцевскки за нов државен јавен обвинител. Тој пред пратениците беше доставен како единствен кандидат, откако обвинителката Лидија Раичевиќ не доби позитивно мислење од Советот на јавни обвинители, додека пак за обвинителката Фатиме Фетаи не се расправаше поради нецелосно доставена документација.

ВМРО-ДПМНЕ на седницата обвини дека е сомнително зошто лице како Коцевски, со богато искуство во адвокатурата, прифатило да биде кандидат за шеф на државното обвинителство, но и дека е чудно зошто тој се одлучил да биде кандидат за оваа функција на само 80 дена пред изборите.

Инаку, Коцевски е поранешен адвокат, кој во 2008 година бил избран за виш јавен обвинител во Гостивар. Пред повеќе од една година, станува дел од републичкото Јавно обвинителство, помеѓу десеттемина обвинители во оваа институција. Тој бил дел и од Управниот одбор на Академијата за судии и обвинители но и член на дисциплинската комисија во Јавното обвинителство.

Советот на јавни обвинители за него имаше само пофални зборови. Коцевски, според членовите на советот има позитивно оценет работен ангажман, одличен однос кон колегите, но и човек кој може да ги сплотува состојбите во Обвинителството.

Со гласањето „за“, пратениците на Коцевски му доделија шестгодишен мандат на чело на обвинителството.

Би можело да ве интересира

Обвинителството чека извештај за претресите во Идризово, официјална потврда за ископаните тунели се уште нема

Татко ги терал децата да питачат, а парите ги трошел во казино – доби пријава

Анита Петровска Рајковиќ

(ВИДЕО) Обвинителството задоволно од пресудата во случајот со грабнувањето на Костадиновски

Орце Костов

Обвинителство: Институциите да се воздржат од споделување информации, убиецот на докторот од Железара не е откриен

Орце Костов

Притворените за убиството на лекарот ќе бидат пуштени – нема докази дека се извршители на делото

Анита Петровска Рајковиќ

ОЈО бара притвор за извршителка од Кичево, осомничена е за три кривични дела

Горан Наумовски