jo

Македонија

Што предвидува новиот закон за ЈО

Кристијан Ландов
Постапките покренати од поранешното специјалното јавно обвинителство продолжуваат, а тоа се гарантира со законот за Јавно обвинителство кој треба да биде изгласан во Собранието. Законското
Македонија

(ВИДЕО) Митрески: Да се поддржи Законот за ЈО, без скриени амнестии обезбедуваме правда и одговорност за сите

А1он
„Законот за јавно обвинителство од денеска е повторно во собраниска процедура. Парламентарното мнозинство предводено од СДСМ е уверено дека е постигната доволно добра основа, ова
Македонија

Собраниска седница за законот за јавно обвинителство денеска во 17:00 часот

А1он
Собраниска седница за Предлог-законот за јавно обвинителство денеска во 17 часот, по завршување на проверката на законот и консултации во пратеничките групи. Ова било договорено
Видео Македонија

(ВИДЕО) Груби: Законот за ЈО е во процедура, се надевам ќе го донесеме со консензус

Габриела Димковиќ-Мишевска
Пратеникот и претседател на собраниската Комисија за европски прашања, Артан Груби очекува донесување на законот за јавно обвинителство ако, како што изјави денеска, текстот кој
Македонија

Предлог-законот за јавно обвинителство во собраниска процедура

А1он
Предлог – законот за јавно обвинителство е пристигнат во Собранието на Република Северна Македонија, а по формалната проверка ќе биде доставен до пратениците, соопштија од
Македонија

Законот за јавното обвинителство влегува во собраниска процедура

А1он
Законот за јавното обвинителство по синоќешното зелено светло од Владата денеска влегува во собраниска процедура. Власта ја обезбедила потребната двотретинска поддршка од пратениците за негово
Македонија

ВИДЕО: Владата го утврди текстот на Предлог-законот за јавно обвинителство

А1он
Владата го утврди текстот на Предлог-законот за јавното обвинителство за кој е одлучено да оди на усвојување во Собранието по скратена постапка, информира владината прес-служба.
Македонија

Чулев: На насилнички начин се изгласа предлог-текстот за Законот за јавно обвинителство

Кристијан Ландов
Техничкиот минситер за внатрешни работи, Наќе Чулев, преку социјалните мрежи обвинува дека на насилнички начин, спротивно на Уставот и законите, се излагсал предлог-текстот за Законот
Македонија

Заев: Постигната е доволно добра основа за носење на законот за јавно обвинителство

А1он
Вечерва е постигната доволно добра основа за да почне процедурата за носење Закон за јавно обвинителство. Очекувам Владата вечерва да заседава и да го усвои
Македонија

Нема нови обвиненија од „бомбите“, ниту пак ќе бидат докази во случаите за незаконското финансирање на ВМРО-ДПМНЕ и изградба на палатата

А1он
Независна пратеничка група од ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата за подобра Македонија преку писмено соопштение извести дека владеачкото мнозинство ги прифатило нивните барања поврзани со текстот на