Се проверува дали имало прислушање и во Обвинителството за организиран криминал и корупција

Од:

Во тек е вештачење на хард дисковите на Обвинителството за организиран криминал и корупција, затоа што при непосредната контрола не постоеја технички можности да се утврди дали и таму било снимано. Сé уште не знаеме дали и во ова Обвинителство било прислушувано, рече на денешната прес-конференција јавниот обвинител на Основното јавно обвинителство Скопје, Сашо Рајчев одговарајќи на новинарско прашање.

Додаде дека во зградата на ЈОРМ неспорно е дека дека има снимени разговори.

-Прво да го завршиме вештачењето во Обвинителството за организиран криминал и корупција, па преминуваме на проверки за неовластеноста во снимањето и потоа евентуално во прислушување доколку имаме пристап на тие разговори на лица неовластено од надвор, рече Рајчев.

Државниот јавен обвинител Љубомир Јовески пред неколку месеци на брифинг со новинарите објави дека од 30 септември 2016 година биле прислушувани фиксните броеви од телефонскaта централа во ЈОРМ и во два хард диска се снимани сите комуникации.

Централата за фиксна телефонија во ЈОРМ била инсталирана во 2013 година кога била и вселена зградата, па затоа ќе се истражува дали опремата била набавена со опција за снимање, или тоа дополнително било направено.

Би можело да ве интересира

Притвор за двајца осомничени кои неовластено држеле оружје

Ана Ололовска

Обвинети двајца поранешни државни функционери, проневериле и переле пари од ИПА фондовите

Жарко Настоски

Скопјанец обвинет за употреба на фалсификувана потврда за ПЦР тест

Ана Ололовска

Постигната спогодба со осомничените за царскиот рез во Клиничката болница во Битола

Ана Ололовска

Струмичкото обвинителство поведе постапка против осомничен за обид за убиство​

Ана Ололовска

30-дневен куќен притвор за дилерка на дрога​ од Куманово

Ана Ололовска