prislusuvanje

Македонија

ОТА прислушувало 8 лица по наредба на СЈО

А1он
Годишниот извештај за работата на новоформираната Оперативно-техничка агенција за 2018 година, објавен на веб-страницата на Собранието, покажа дека лани имало вкупно 153 случаи на следење
Македонија

(ВИДЕО) Арсовски: По цела недела, се уште нема одговорност за прислушувањето во Обвинителството

А1он
„Повторно сме пред една од најнекредибилните институции во државата и институцијата со никаква доверба кај граѓаните, тоа е Јавното обвинителство. После цела недела од најголемиот
Македонија

(ВИДЕО) Арсовски: Се уште не знаеме кој прислушувал во обвинителството и кој се ги има тие разговори

А1он
Осми ден молчат од СДСМ за скандалот со прислушувањето. Осми ден Зоран Заев и Оливер Спасовски не преземаат ништо и не ја известуваат јавноста за
Македонија

(ВИДЕО) Арсовски: Одговорноста за нелегалното прислушување на Обвинителството е на Заев и Спасовски

А1он
„Цела недела СДСМ, Заев и Оливер Спасовски молчат за скандалот за нелегалното прислушување на јавните обвинители и обвинителството. Цела недела Заев и Оливер Спасовски ја
Македонија

Цаца Николовска: Неприфатливо е прислушувањето на телефоните во обвинителството

А1он
За претседателката на Институтот за човекови права и поранешна судијка во Европскиот суд за човекови права во Стразбур, Маргарита Цаца Николовска, најновиот случај со прислушувани
Македонија

Министерство за животна средина: Ќе се снимаат само разговорите од контакт центарот, централата не е за прислушување

А1он
Министерството за животна средина и просторно планирање денеска соопшти дека е во процедура на набавка на телефонска централа, за што е склучен договор со Македонски
Македонија

Сите бараат одговорност за прислушувањето во Обвинителството и Основниот суд, исти централи нарачале и други институции

А1он
Власта и опозицијата бараат одговорност и меѓусебно се обвинуваат за откриените системи за прислушување вградени во телефонските централи во обвинителството и во Основниот суд Скопје
Видео Македонија

(ВИДЕО) Заев: Мора да има oдговорност за централите за прислушувањето во Обвинителството и во Судот

А1он
Одговорност мора да има, а истрагата ќе покаже кој дал наредба во телефонските централи да се вгради систем за прислушкување, изјави денеска на прес-конференција премиерот
Македонија

(ВИДЕО) Арсовски: Кога конечно Оливер Спасовски ќе си поднесе оставка за нелегалното прислушување на обвинителството?

А1он
Поминаа 3 дена од скандалот за нелегално прислушување во Јавното обвинителство, а се уште од Оливер Спасовски и МВР немаме никаков концизен и директен одговор.
Македонија

СДСМ: Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ да одговарат за нивната улога во нелегалното прислушување

А1он
„Пионот на Никола Груевски, антизападниот Христијан Мицкоски и раководството на ВМРО-ДПМНЕ треба да одговорат за нивната улога и дејствијата во нелегалното прислушување, особено за информациите